איך קונים מחשב נייד?


בעבר הרחוק, מחשב נייד נחשב סמל סטטוס, והיה נחלתם של אנשי עסקים. עם מחירים נוחים ומגוון דגמים עצום לכל כיס ומטרה, יותר ויותר אנשים רוכשים כיום מחשבים ניידים. לא תמיד קל לבחור מחשב שישלב בין גודל, מפרט, ומחיר שעונים על הצפיות של המשתמש. אתר 'כמה' מספק מידע חשוב ומנסה לעזור

סוגי ניידים

אחת ההחלטות הראשוניות לפני שרוכשים מחשב נייד, היא לזהות מהם צורכי המשתמש העיקריים. בהתאם לצרכים, תוכלו לבחור מחשב נייד מתאים לכם, מתוך מספר קטגוריות עיקריות שמציעות קווי אופי ומחיר שונים:

מיני נייד ( Netbook)
בשנה האחרונה, הופכים מחשבים ניידים אלו לפופולריים ביותר, ( עד כדי כך, שקטגוריית ה-Netbook כמעט והעלימה את הניידים מסוג Ultra Portable, שהם יקרים בהרבה).  מחשבי Netbook הם באמת ניידים וקומפקטיים, עם צג שרוחבו 7 ועד 11 אינצ' בלבד, ומציעים  נתון משקל נמוך מאד של 900 גרם עד 1.5 ק"ג. מחשבי Netbook מתאימים מאד לסטודנטים ועיתונאים, למשל, ומיועדים למי שמבקש בעיקר יישומי אינטרנט ואופיס בניידות טובה, ולא חשוב לו לאמץ את העיניים בצג הקטן, וגם לקבל מפרט טכני שאינו מאד מרשים. למשל: אין כוננים אופטיים ( DVD או צורב DVD), וגם כונן האחסון מוגבל בנפחו. המחיר אטרקטיבי ביותר: 1,500 שקל ועד 4,000 שקל.

מחשב מחברת דק (Thin & Lite Notebook)
מי שהניידות מאד חשובה לו, אבל גם הביצועים, כדאי שישקול רכישת נייד דק. הנ"ל מאופיין בצג 11 עד 14 אינצ', ובמפרט מתקדם, וכל זאת בתצורה דקיקה וקלה במיוחד, 1.5 עד 2.5 ק"ג – מעבר לאפקט העיצובי המרשים, נייד כזה אידיאלי לאנשי עסקים או שיווק שמרבים בנסיעות לחו"ל, וזקוקים למחשב עם ניידות גבוהה ויחד עם זאת ליהנות מהביצועים הנדרשים להם. צריך לדעת שעל פשרה בעובי המחשב, משלמים בזמן סוללה מוגבל, וגם במחיר שאינו זול: 5,000 עד 15,000 שקל.

מחשב נייד רגיל (Mainstream )
זה המחשב הנייד הפופולרי ביותר, שמתאים לרוב האנשים והוא מהווה פשרה בין גודל, ביצועים, ומחיר נוח. בקטגוריה זו, רוחב הצגים עומד על 13 עד 15 אינצ', וניידים כאלה משמשים בדרך כלל כמחשב שני בבית. טווח מחירים גדול בהתאם למפרט ולמותג: 2,400 שקל ועד 6,000 שקל.

מחשב נייד תחליף למחשב הנייח ( Desktop Replacement)
אם נמאס לכם מהמחשב הביתי על גודלו הפיזי ושלל כבליו, אולי שווה לחשוב על מחשב נייד שיחליף אותו. זה אומר שהביצועים והמפרט טובים, הנייד מאובזר בשלל חיבורים, המקלדת מלאה, מקשיה גדולים יחסית, והצג גדול אף הוא ( 15 עד 18 אינצ') ולמשקל ה'מפלצתי' שעומד על 3.5 – 6 ק"ג אין חשיבות: ממילא הנייד הזה לא יעזוב את השולחן. ואגב, ישנם ניידים כאלו הכוללים תחנת עגינה נוחה, שמאפשרת חיבור המחשב באופן פשוט לשלל אביזרים, באמצעות הנחתו עליה. המחיר: 3,000 שקל ועד 15,000 שקל. ואגב, קטגוריה מאובזרת ועשירה במיוחד בחומרה מוצעת לגיימרים, ומתאפיינת בעיקר בצג גדול וחד, בזיכרון רב ובכרטיס מסך איכותי.

מחשב לוח ( Tablet PC)
ניידים כאלה הם בדרך כלל קלי-משקל, מצוידים בצג-מגע שמאפשר לסובבו 180 מעלות ואף לקפלו לגמרי, כך שהצג מסתיר את לוח המקשים, והמחשב הופך למעין לוח. דגמים אחדים כוללים מקלדת נפרדת לגמרי. מחשבי לוח אינם פופולריים בשל מחיריהם הגבוהים יחסית (4,800 שקל ועד 17,000 שקל ) אך בעיקר כי התמיכה העברית של מערכות ההפעלה לסוג זה של מחשבים מוגבלת ולעיתים פשוט אינה כוללת יישומים רלוונטיים כמו למשל זיהוי כתב יד.

חזרה


מפרט טכני

מערכת ההפעלה שבה מצויד הנייד, אינה נתונה לשיקוליו של הרוכש, ( המערכת נמכרת עם הנייד) אם כי ברוב הניידים מותקנת כיום חלונות ויסטה, או XP בדגמי ה-Netbook. ומה לגבי החומרה?  בדומה למחשב הביתי הנייח, ישנם מספר מכלולים במחשב הנייד, שמשפיעים על ביצועיו, ולפיכך כדאי מאד לשים אליהם לב: מעבד, זיכרון, ונפח אחסון. מטבע הדברים, ככל שנתוניהם של הרכיבים עכשווי וטוב יותר, כך גם מחירם עולה ומייקר את מחיר המחשב. בכל מקרה, מכיוון שיכולות השדרוג מוגבלות ביחס למחשב נייח, כדאי לוודא לפני הרכישה, שלוח האם מאפשר שדרוג עתידי.

מעבד
ה'לב' של המחשב, ואבי הביצועים שלו. אחראי במחשבים ניידים לא רק לביצועים אלא גם למשקל המחשב, לזמן השימוש בסוללה ואפילו לדרגת התחממות.
לגבי מהירות המעבד, הנתון נמדד בערכי גיגה-הרץ (GHz), וככל שהנתון גבוה יותר, הרי זה משובח...מהירות המעבדים כיום עומדת על לפחות 1.2 גיגה הרץ במעבדים חסכוניים וצנועים ועד 2.6 GHz למעבדים חזקים במיוחד. בשוק שולטים מעבדים מבית היוצר של אינטל, והמתחרה הצמודה AMD. בעיקרון, ישנן שתי תצורות עיקריות של מעבדים:

מעבד בעל ליבה אחת
צורת מעבד שמספקת ביצועים ממוצעים בלבד, אם כי מוזילה מאד את מחיר המחשב ומציעה חיסכון באנרגיה, למי שמוכן להסתפק בכך. אינטל מציעה את סדרת ה-Celeron M ואת Pentium M ( מהמילה Mobile).  וכן דגמי Atom שמשמשים את מחשבי ה-Netbook.
AMD מציעה את מעבדי Sampron M וכן Turion 64.

מעבד כפול-ליבה
כבר אמרו חכמים, שטובים השניים מהאחד, ובמקרה דנן המשמעות של מעבד בעל שתי ליבות שפועלות במקביל היא ביצועים טובים יותר למחשב, והדבר טוב למי שדורש יכולות גראפיות, וידאו או משחקים. משפחות המעבדים כפולי הליבה של אינטל נקראים  Core Duo
ו-Core Duo המעבד החדש והמשופר, ו-Core Solo, שהינו הוא מעבד חסכוני ביותר בחשמל, למרות שהביצועים לא נפגמים.  AMD מציעה מעבד כפול ליבה  Turion 64x2  ועל השאלה הנצחית 'של מי יותר טוב' – אינטל או AMD, קשה לענות באופן חד-משמעי. מה שניתן לומר הוא שמעבדי אינטל בדרך כלל יקרים יותר, ולא תמיד בהצדקה.

זיכרון
גם כאן, ככל שהנתון גבוה יותר, הרי שביצועי המחשב טובים יותר. ישנם ניידים עם 1 גיגה בייט (Giga Byte) ועד 4GB של זיכרון, וסוג הזיכרון הנפוץ כיום הוא מסוג DDR2 ו-DDR3, השני מציע ביצועים משופרים.

כונן קשיח
בעידן שבו מתווספים למחשב שלכם כל כך הרבה קובצי מולטימדיה, רצוי ומומלץ להצטייד במחשב נייד בעל כונן קשיח בנפח מכובד: לפחות 250GB, וכיום הסטנדרט עולה; בשוק כבר נמכרים ניידים עם נפח אחסון פנטסטי של חצי טרה-בייט (500GB), שלמעשה חוסכים את הצורך בכונן אחסון חיצוני. גם מהירות הכונן משפיעה על ביצועי המחשב, ולמעשה על נתון קריאת המידע. ישנם כוננים בעלי מהירות של 5400RPM ( סל"ד - סיבובים לדקה) ודגמים בעלי 7400RPM. המהירים יותר עדיפים, אך הם גם צורכים יותר אנרגיה. ואגב, מקצת ממחשבי ה-Netbook מצוידים בכונן פלאש זעיר - בניגוד לכונן קשיח רגיל, הוא קל מאד כי אינו כולל חלקים מכניים. החיסרון: כונני פלאש כוללים מעט מאד נפח אחסון, נכון להיום.


כוננים אופטיים
כדאי שהנייד יהיה מצויד בכונן/ צורב DVD. ניידים דקיקים או ניידי Netbook אינם מצוידים בכוננים כאלה, ומחייבים רכישה של צורבים וכוננים חיצוניים, שאינם זולים במיוחד, ומסרבלים את הרכישה.

חזרה


הצג

לא רק גודלו של הצג רלוונטי: מובן שצג 15 אינצ' מפנק את העיניים יותר מאשר צג ברוחב 11 אינצ'. אבל, גם הרזולוציה חשובה. היא נמדדת בפיקסלים, וככל שהיא גבוהה יותר, כך גם איכות התמונה המתקבלת.
לניידים רבים כיום ישנם צגים מבריקים (Glossy) בציפוי קריסטלי, כלומר מבריק. הם מאפשרים צפייה איכותית. אבל למען האמת, חסרונות הצג המבריק עולים על יתרונותיו, ואם אתם עובדים במקומות מוארים בתאורה חזקה, החזר האור וההשתקפויות הרבות פשוט ימנעו שימוש נאות, ובדרך כלל גם יתקשו לתפקד תחת שמש חזקה, ואם אתם מרבים בעבודה בחוץ, קחו את העניין בחשבון. ישנם גם צגים בגימור מט, כלומר שאינם מבריקים, ומציעים עפ"י רוב איכות צפייה נמוכה יותר.
אם אתם זקוקים לביצועים גרפיים טובים, העדיפו נייד שמצויד בכרטיס מסך איכותי, רצוי GeForce של nVidia או Radeon של ATI, שמצוידים בזיכרון עצמאי בנפח מכובד.

חזרה


תקשורת

כל מחשב נייד כולל כרטיס רשת מובנה. מבחינת קישוריות אלחוטית, מחשבים ניידים רבים כוללים מקלט Bluetooth מובנה, המאפשר חיבור אלחוטי למכשירים תומכים - למשל אוזניות, מקלדת וכו'. כל הניידים כוללים מקלט אלחוטי Wi-Fi שמאפשר חיבור לאינטרנט אלחוטי. שימו לב, שבנוסף לתקני תקשורת ותיקים יחסית ומוגבליםB, A ובנוסף לתקן המשודרגG, יש כיום גם דגמים שכוללים את התקן החדש N שמציע כיסוי אלחוטי טוב הרבה יותר. בנוסף, מתחילים להימכר ( בעיקר באמצעות החברות הסלולריות ) מחשבים ניידים הכוללים תקשורת סלולרית מובנית, בטכנולוגיות דור 3 (UMTS) או דור 3.5 (HSPA). זה פיתרון נוח למי שמעוניין בגלישה אלחוטית מכל מקום בדרכים ללא תלות ברשת Wi-Fi קרובה, אך אינו רוצה לחבר מודם סלולרי USB חיצוני.

חזרה


חיבורים ויציאות

כמה שיותר חיבורים ויציאות במחשב הנייד יקלו על המשתמש, ויפתחו לו את האפשרות להתחבר בקלות לשלל אביזרים. כדאי להקפיד שישנן לפחות 3 כניסות USB2.0 ו-4 עדיפות. חיבורי FireWire מיועדים לחיבור התקנים ניידים מהירים כמו מצלמות וידאו ואחרים.
לכל נייד יש כניסה לאוזניות ולמיקרופון (Audio ), וחיבור אנלוגי לצג חיצוני (VGA), ישנם דגמים עם חיבור אנלוגי S-Video האיכותי יותר. חריץ PCMCIA מיועד לחיבור התקנים שונים, ולא מרבים להשתמש בו, כך שהיעדרו לא תמיד יבלוט. אם אתם חובבי סרטים, אולי תעדיפו שיש יציאות HDMI לחיבור למסך / טלוויזיה תומכת בשידור בהפרדה גבוהה, אם כי לרוב הניידים עדיין אין כאלה.

חזרה


פרטים נוספים שעשויים להשפיע

זמן סוללה
לא תמיד הצהרות היצרן יספקו בפועל את זמן השימוש המובטח בנייד. הנתון משתנה בהתאם ליישומים המופעלי במחשב, להפעלת תקשורת אלחוטית זוללת אנרגיה, וכו'. אבל, ככל שהסוללה מצוידת ביותר תאים, היא עשויה לתת זמן עבודה ארוך יותר. ישנן סוללות 4 / 6 או 8 תאים, ואם אתם הרבה בדרכים כדאי לשקול רכישת סוללה בעלת קיבולת טובה יותר מזו שנמכרה עם המחשב.

נוחות
לפני הרכישה, הניחו אצבעות על המחשב, ובדקו אם המקשים נוחים לכם לשימוש. האם הם רכים? קשים? האם הם רופפים? האם גודלם מספק את האצבעות שלכם? כדאי גם לבדוק את משטח הסימון בתחתית הנייד, במיוחד אם אתם מתכננים להשתמש בנייד הרבה בדרכים, מבלי לחבר אליו עכבר חיצוני. בדקו את איכות בנייה, האם הוא עשוי פלסטיק זול ועדין זה חשוב, בכדי שהמחשב יישאר עמיד לאורך זמן.
מרכיב משמעותי נוסף שלא ניתן להימלט ממנו ברוב דגמי הניידים, הוא פליטת החום. הניחו את המחשב על הברכיים, ונסו לעבוד עימו ביישומים 'כבדים', ובדקו אם המחשב מתחמם יתר על המידה, לאחר זמן-מה.

מולטימדיה
אם אתם צרכני מולטימדיה כבדים, כדאי לרכוש נייד שמצויד במקשי קיצור-דרך להפעלת יישומים של נגני מוזיקה ווידאו, עוצמת קול וכו'. ישנם גם ניידים שמצוידים בשלט-רחוק – בהחלט מומלץ אם צופים בסרטים ורוצים להתפנק. רבים מהניידים מצוידים במצלמת אינטרנט מובנית. אם אתם לא בקטע של שיחות-וידאו, אפשר לוותר. לגבי רמקולים מובנים – בשל המבנה הפיזי קומפקטי של המחשב הנייד, הרמקולים הללו בדרך כלל קטנים ומפיקים צלילים עמומים או לא איכותיים. אם הסוגיה הזו משמעותית, אולי כדאי לחפש דגם שמצויד ברמקולים מובנים איכותיים יותר.
רבים מהניידים מצוידים בחריץ קורא כרטיסים מובנה, שמסוגל לטפל בשלל פורמטים (כמו SD, MS, MMC, XD וכו'). למי שמרבה לצלם במצלמות דיגיטליות, קורא כרטיסים יכול בהחלט לסייע.

חזרה


אחריות

רבים מהמחשבים הניידים מציעים שנת אחריות, ולא מעט יבואנים כבר מציעים שנתיים או שלוש שנות אחריות. כמעט כל היבואנים יאפשרו הארכת משך האחריות בתוספת תשלום. הגם שהתוספת הזו היא לעיתים לא קטנה, מומלץ להאריך את האחריות, מכיוון שמחשבים ניידים במקרים רבים הם יקרים יותר לתיקון מאשר מחשבים נייחים. 

שורה תחתונה
1.    בחרו מחשב נייד לפי הייעוד: האם זה נייד לסטודנט, לאיש עסקים שמבקש ביצועים וניידות, האם נייד  משני בבית, תחליף למחשב נייד או לגיימר תובעני בדרישותיו.
2.    חפשו את המפרט המתקדם ביותר ( מעבד, זיכרון, כונן קשיח) במחיר הטוב ביותר.
3.    העדיפו אחריות ארוכה יותר, ואם אפשר, עדיף לשלם ולהאריך משך האחריות.
 

      

חזרה


 

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪