איך קונים קולט אדים?


קולטי אדים כבר מזמן אינם מוצרי נישה של העשירון העליון, ונכנסו למטבחים רבים הודות למחיריהם שהפכו זולים יותר. לא מדובר רק בסינון אדים ועשן והעלמת ריחות הטיגון -  קולטי אדים מהווים פריט מרכזי שמשתלב בעיצוב המטבח ומותאם לאביזרי החשמל הנוספים שמסביב. מה מבין שלושת סוגי הקולטים מתאים לכם? אתר 'קמה' מספק מספר תובנות שאולי תקלטו

התאמת הקולט למטבח

ראשית, אתם צריכים להתאים את הקולט למטבח, כלומר להשתלבותו בריהוט או בקירות המטבח. רוחב הקולט מושפע באופן ישיר מרוחב הכיריים; הוא לעולם לא יכול להיות קטן יותר מרוחב הכיריים על מנת שפעולת השאיבה תהיה יעילה, אחרת יברחו אדים ועשן. מצד שני, הקולט עשוי להיות רחב יותר. הקולטים בנויים מכתחילה לפי רוחב כיריים ממוצעות. הגדלים הנפוצים הם 60 ו-90 ס"מ, וישנם רחבים יותר המתאימים לכיריים גדולות יותר.
מבחינת גימור, מדובר בעניין סובייקטיבי. סוגי הגימור העיקריים לקולטי אדים הם נירוסטה מבריקה, נירוסטה מאט, נירוסטה משולבת עם זכוכית, ונירוסטה מוברשת. כדאי רק לקחת בחשבון שכתמים נוטים להיראות יותר על זכוכית ונירוסטה מבריקה.
כדי להתאים למטבח שלכם את קולט האדים המתאים ביותר, ניתן לבחור מבין שלוש תצורות עיקריות של קולטים:

קולט תחתון / בילט-אין:
מתאים למטבחים בהם יש ארונות מעל הכיריים. בסוג זה של קולט, המנוע והמפוח נמצאים בתוך ארון המטבח, כאשר רק החלק התחתון (המסנן) גלוי לעין.

קולט ארובה:
קולט המותקן על הקיר מעל הכיריים, ומורכב ממסנן וארובה המסתירה את המנוע והמפוח.
סוג זה של קולט מתאים למטבחים בהם אין ארונות מעל הכיריים.

קולט אי:  
גם סוג זה של קולט הנו קולט ארובה, אך הוא מתאים למטבחים בהם הכיריים ממוקמות במרכז המטבח. קולט האדים יורד מהתקרה כלפי מטה כמו אי במרכז, ומכאן שמו.

חזרה


טכניקת השאיבה

ישנן שתי שיטות בהן פועל קולט האדים על מנת לטהר את האוויר. שיטה אחת היא פליטת האוויר החוצה ע"י ארובה, שיטה שנייה היא סינון האוויר ומחזורו במטבח. השיטה הראשונה היא המומלצת, משום שהיא מהירה יותר ודורשת פחות אחזקה של מערכת מחזור האוויר, מה שמוזיל עלויות.
חשוב לתת את הדעת ללחץ פליטת האוויר בשיטה הראשונה. ככל שדרכו של האוויר החוצה  ארוכה ומסורבלת יותר, כך לחץ הפליטה צריך להיות חזק יותר, אחרת קולט האדים מאבד מיעילותו.

חזרה


עוצמת ורעש השאיבה

לאחר שהתאמנו את סוג הקולט למיקום הכיריים במטבח, אפשר להתחיל בהתאמת עוצמת השאיבה של הקולט לגודל המטבח. כמובן שצריך לקחת בחשבון גם מה אתם נוהגים לבשל ביום יום, משום שטיגונים למיניהם יוצרים יותר עשן ואדים, ודורשים עוצמת שאיבה חזקה יותר. הקולט שואב את האדים בין 10 ל15 פעמים בשעה, לכן עליכם לבצע חישוב של נפח המטבח (אורךX  רוחבX  גובה), ולהכפילו ב-10 עד 15. עוצמת השאיבה נעה בין 200 ל-1,000 מק"ש או ממק"ש (מטר מעוקב לשעה).
דבר חשוב שצריך לקחת בחשבון הוא מידת הרעש שקולט האדים מייצר. מבישול צריך ליהנות, וזה לא נעים לדמיין להקת זבובים הרוחשים מעל סיר הבשר. כיום ישנם קולטי אדים רבי עוצמה שכמעט ואינם נשמעים בפעולתם. מידת הרעש נמדדת בדציבלים, כאשר רעש של 50 דציבלים ( dB)ומטה נחשב שקט. מומלץ לשמוע את קולט האדים עדיין בחנות, כדי לא להיתקל בהפתעות לא נעימות.

חזרה


מחיר ואחריות

לכאורה, ניתן לרכוש קולטי אדים במחירים נמוכים יחסית, שמתחילים באזור ה-600 שקל. מאידך, טווח המחירים עצום, ומעפיל עד ל-8,000 שקל ואף הרבה יותר. המחיר נגזר בהתאם לגודל, למותג, לסוג, לגימור, וגם לאופי ההתקנה: קחו בחשבון שגם כאן תאלצו להיפרד במקרה הקל ממאות שקלים, ועד 1,000 שקל אם ההתקנה מסובכת יותר, למשל במקרה של קולט מסוג אי. במקרים אחדים תעלה עלות ההתקנה אם נדרשות התאמות מיוחדות במטבח, כמו תריסים. האחריות הניתנת לקולטי אדים עומדת בדרך כלל על שנה, ולעיתים יותר מכך, בעיקר אם ההתקנה בוצעה ע"י היבואן. צריך לבדוק מה כוללת האחריות, ואיזה חלקים מכוסים במסגרתה.

חזרה


 

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪