איך קונים רדיאטור חימום ביתי?


בימי החורף הקרים, מי שעושה את עיקר הרוח (החמה) בסלון ביתכם הוא המזגן. אבל, אסור לשכוח את הרדיאטור - מכשיר החימום הוותיק המצויד במספר צלעות והעושה את עבודתו נאמנה. הוא מתאים לחימום חדרים קטנים ובינוניים, ואחד מיתרונותיו הגדולים טמון בבטיחותו בחדרי תינוקות וילדים

למה בכלל רדיאטור?

אמנם, אחוז קטן יחסית של הצרכנים רוכשים תנור רדיאטור כאמצעי לחימום הבית - הרוב מעדיפים מזגן, אך גם לרדיאטור חשמלי יתרונות שעשויים להניע אתכם לרכוש אחד כזה, לפחות לאחד או שניים מחדרי הבית. ראשית, ניידותו: בניגוד לרוב המזגנים, אפשר להעביר רדיאטור בקלות ובמהירות מחדר לחדר. צריך להבהיר, שתנור רדיאטור אינו מסוגל לחמם סלון או חדרים גדולים, אלא מסוגל לחמם חדרים קטנים ובינוניים (ששטחם עד 15 מ”ר), למשל חדרי שינה. בעבר, לרדיאטורים לקח זמן רב להתחמם, וכיום, הודות לבנייה בחומרים משופרים, פרק הזמן עד לחימום המרבי התקצר משמעותית. כשהם כבר בעניינים, רדיאטורים מחממים היטב, וגם יודעים לשמור יפה על החום הודות לנוזל השמן שזורם בצלעות המכשיר, ושזמן הקירור שלו ארוך, גם כשהרדיאטור מכובה. רדיאטור גם מייבש את האוויר פחות ממזגן. בעבר, מכשירי רדיאטור צרכו חשמל רב, והם עדיין לא תמימים בסעיף הזה. גם כאן, חל שיפור מסוים כפי שנסביר בהמשך.

חזרה


מפרט

רדיאטור כולל 4 עד 14 צלעות חימום, בהן זורם שמן. בשנים האחרונות, ישנו חידוש בתחום: רדיאטורים ללא שמן. לטענת יצרניהם, הללו מתחממים יותר מהר מרדיאטורים עם שמן, חסכוניים בחשמל, קלים יותר, וגם ידידותיים לסביבה - אם זה באמת חשוב לכם...
חידוש נוסף בתחום נקרא 'אפקט הארובה' - הרדיאטורים מצוידים בצלעות משולשות, שמאפשרים חימום מהיר של שטחים גדולים אגב חיסכון בצריכת האנרגיה.
למי שנמאס לחכות להתחממות האיטית של הרדיאטור, ישנם דגמים אחדים הכוללים מעין מפזר חום קטן שמאיץ את החימום. זה נקרא 'האצת חימום' או 'טורבו'. וישנם כאלו שמאובזרים במנגנון נגד קיפאון - כאשר הטמפרטורה נמוכה מאד, והרדיאטור כבוי, הוא יידלק מעצמו. גאוני או מיותר? בסופו של דבר, בחרו את המכשיר רק לפי הפונקציות החשובות לכם, ואל תתפתו לשלם יותר עבור פונקציות מיותרות, גם אם הן נשמעות נהדר.
רדיאטורים מציעים הספק חשמלי של 1500 ועד 3000 וואט. בהתאם לגודל החדר בחרו את עוצמת הרדיאטור. רדיאטורים כוללים תרמוסטט פנימי שלכאורה אמור לעזור לחסוך בחשמל, ומאידך לשמר את הטמפרטורה הרצויה. רוב הרדיאטורים פשוטים מאד להפעלה, וכוללים מפסק הדלקה /כיבוי, בורר עצמת חום, ולעיתים גם טיימר. אגב, הטיימר יכול להתאים לשומרי שבת.

חזרה


נוחות ובטיחות

משקלם של רדיאטורים ביתיים עומד על 7 עד 22 ק"ג, בהתאם לגודלם. כדאי לבחור רדיאטור שאינו כבד מדי לנשיאה, ובכל מקרה רצוי דגם נייד עם גלגלים, שמאפשר לגרור אותו בקלות ברחבי הבית.
כיום ישנם רדיאטורים מתוחכמים, שכוללים חיישן מובנה לקביעת הטמפרטורה הרצויה בחדר. אחרים מצוידים בשלט-רחוק שרק עושה את החיים נוחים יותר. והמהדרין – גם אם אלו דגמים בודדים ויקרים - אף כוללים בקרה דיגיטלית עם צג LCD מפורט ויעיל לצפייה בתנאי חושך. אגב, בכדי לא לייבש את החדר, ישנם דגמים הכוללים מעין מתקן להוספת לחות שמורכב על הרדיאטור.

בניגוד למפזר חום, ולתנור חשמל או גז, רדיאטור נחשב בטיחותי למשתמשים: הודות  לצורתו הוא לא מסוגל להתהפך ולהידלק, והוא לא יצית אש, גם אם תניחו עליו בגדים או אם הוא נמצא בקרבת שטיחים או וילונות. וזו הסיבה מדוע רדיאטור מומלץ לחדרי תינוקות, פעוטות וילדים. בכל מקרה, מומלץ לרכוש רדיאטור שמצויד במפסק בטחון לכיבוי אוטומטי במקרה של נפילה. בנוסף, כדאי לבדוק שלמכשיר ישנו תרמוסטט בטיחות תרמי המפסיק את פעולת הרדיאטור שהחום מגיע לדרגה מרבית - לרוב הדגמים בשוק יש תרמוסטט כזה, אך לא מזיק לבדוק הימצאותו. עוד במסגרת הבטיחות, רדיאטורים שמצוידים ב'ידית קרה' מומלצים מאד, כך תוכלו להזיזם או לאחוז בהם גם כשהרדיאטור עצמו חם מאד. ואם בנגיעות נגענו, דגמים שבין צלעות החימום שלהם אין רווח, הם בטיחותיים יותר לילדים, כי כך מצטמצמת הסכנה שהם יכניסו ידיים למרווחים ויסבלו מכוויות.

חזרה


מחיר ואחריות

מחירי רדיאטורים נמכרים בטווח מחירים גדול, החל ב-177 שקל ועד 1,200 שקל. המחיר נגזר מהמותג, העוצמה, הימצאותם של שכלולים שונים כמו בקרה דיגיטלית או צג LCD ומנגנון טורבו. אחריות ניתנת בדרך כלל למשך זמן של שנה או שנתיים.שורה תחתונה

לתשומת לבכם, רדיאטור מיועד לחימום חדרים קטנים בלבד.
ישנן 3 סיבות עיקריות לרכוש רדיאטור:

1.    בטיחות - בעיקר בחדרי תינוקות וילדים.
2.    הפעלה שקטה - בניגוד למזגן.
3.    ניידות - היכולת להעביר את המכשיר בקלות מחדר לחדר.
4.    מייבש את האוויר פחות ממזגן.
טיפ: העדיפו רדיאטור עם טיימר שמאפשר לכבותו לאחר פרק זמן מוגדר. בכל זאת, רדיאטור זולל חשמל.

חזרה


 

המוצרים הפופולאריים

מצלמת רשת Microsoft LifeCam HD-3000 High Definition Camera
מצלמת רשת Microsoft LifeCam HD-3000 High Definition Camera
החל מ- 91 ₪
מזרן זוגי קפיצים מבודדים מבית KING DAVID דגם אורטו טבע
מזרן זוגי קפיצים מבודדים מבית KING DAVID דגם אורטו טבע
החל מ- 2,869 ₪
רסיבר לקולנוע ביתי מבית YAMAHA דגם RX-V767
רסיבר לקולנוע ביתי מבית YAMAHA דגם RX-V767
החל מ- 4,460 ₪

מבצעים חמים

מדפסת לייזר SAMSUNG SCX5835FN
מדפסת לייזר SAMSUNG SCX5835FN
החל מ- 2,900 ₪
נדנדת חצר עם גונדולה Kettler 8396-460
נדנדת חצר עם גונדולה Kettler 8396-460
החל מ- ₪
מלונה לכלב לימון עבודות עץ
מלונה לכלב לימון עבודות עץ
החל מ- 980 ₪

מוצרי היום

כרטיס מסך Gigabyte Geforce GTX 260 896MB DDR3 PCIe
כרטיס מסך Gigabyte Geforce GTX 260 896MB DDR3 PCIe
החל מ- 1,222 ₪
טלפון סלולרי Apple iPhone 5s 16GB אייפון
טלפון סלולרי Apple iPhone 5s 16GB אייפון
החל מ- 3,090 ₪
סט מקלדת ועכבר Microsoft Wireless Desktop 800
סט מקלדת ועכבר Microsoft Wireless Desktop 800
החל מ- 110 ₪