איך קונים תנור אפייה?


ישנם תנורי אפייה משולבים המצוידים גם בכיריים לבישול, ולעומתם תנורים בנויים בתוך ארונות המטבח.  מה להעדיף - בקרה מיכנית או דיגיטלית? האם יש חשיבות לטורבו? והאם ישנו ערך מוסף למערכת ניקוי עצמי? כל זאת ועוד, במדריך שיעזור לכם לרכוש את תנור האפייה המתאים ביותר עבורכם, מבין מגוון ענק של מוצרים בשוק

משולב או בנוי?

בין אם מדובר בהרכבת מטבח חדש לגמרי או רק בהחלפת התנור הישן, ההחלטה הראשונה אותה יש לקבל היא האם לקנות תנור אפייה משולב (הכולל גם כיריים) או תנור בנוי ('בילט-אין'). למעשה, אין הבדל טכנולוגי בין הסוגים והבחירה נתונה לשיקולים של עיצוב המטבח, אילוצי מקום, צורכי הבישול או פשוט מטעמי נוחות.

תנור משולב
הוא הוותיק מהשניים: תנור אפייה משולב הוא תנור שעומד באופן עצמאי, והוא בדרך כלל גבוה יותר מתנור בנוי. תנור משולב מצויד בחלקו העליון בכיריים, מופעלות גז או חשמל.

תנור בנוי
הסוג השני, אינו מצויד בכיריים. רבים יאמרו שתנור אפייה בנוי נראה טוב יותר, ניתן להתאימו לסגנון המטבח ולקבוע אותו בגובה הנוח לנו. אם בחרתם תנור כזה, יש לדאוג להתאמה מושלמת בין הגומחה לתנור שאמור להיות מוצב בתוכה. תנור בנוי מחייב גם אוורור הולם, בעיקר אם הוא מותקן מתחת לשיש. 

לאחר שהחלטתם אם לרכוש תנור בנוי או משולב, הגיע שלב בחירת גודל התנור. מידות סטנדרט של תנורים הן: עומק 55 ס"מ, רוחב 55 עד 60  ס"מ, ( למרות שיש גם תנורים רחבים במיוחד, שרוחבם מגיע ל-90 ס"מ), וגובה בין 55 ל- 60 ס"מ - בדרך כלל תנורים משולבים גבוהים יותר מתנורים בנויים. בנוסף למידות התנור, יש לבחור בכמה תאי אפייה מעוניינים. הרוב הגדול של התנורים כולל תא אפייה אחד, אך ישנם דגמים עם שני תאים נפרדים ואף יותר, לאפייה או בישול במקביל של מספר תבשילים.

חזרה


מגוון התוכניות

רוב תנורי האפייה הסטנדרטיים עושים שימוש בשני גופי חימום, בחלק העליון והתחתון של תא האפייה. לתנורים ישנן מספר תוכניות הפעלה: חימום, אפייה, הפשרה, וכו'
בנוסף ישנו מצב 'טורבו' בו האוויר החם מפוזר באמצעות מאוורר ליצירה ושמירה על טמפרטורה אחידה וקיצור זמן האפייה. בדגמים היקרים יותר קיימת גם האפשרות לאפייה באמצעות 'טורבו אקטיבי' לאפיית סוגים שונים של אוכל בו-זמנית, מצב גריל ואף חימום באמצעות גלי מיקרו. כמובן שריבוי בתוכניות ייקר את מחיר התנור, לכן בדקו אם יש לכם בכלל צורך בהן. בחרו בלוח בקרה שיהיה קל לתפעול והבנה. בדרך כלל בקרה מכנית היא פשוטה יותר אך מצד שני מוגבלת בפונקציות ופחות מדויקת. לוח בקרה דיגיטלי יכלול תכניות אוטומטיות מתוחכמות, כיוון טיימר וטמפרטורה מדויקת, אך עלול להיות מעט מסובך ויקר יותר. פונקציה נוספת שרלוונטית לדתיים שבינינו היא שעון שבת.

חזרה


ניקוי התנור

מומלץ לבחור בתנור בעל ציפוי אמייל אחיד ואיכותי, ללא בליטות או חיבורים, עם מסילות שלא נשחקות ע"י תבנית האפייה. תנור כזה יהיה קל לניקוי ועמיד בפני שריטות. אם אתם מרבים להשתמש בתנור, ובעיקר בהכנת מאכלים שמשאירים חותמם באמצעות שומנים שדלפו ולכלכו את פנים התנור, אולי כדאי לרכוש דגם הכולל מנגנון ניקוי עצמי, שפועל בשתי שיטות: פירוליטי וקטליטי.
בשיטה הראשונה, התנור מתחמם לטמפרטורה גבוהה למשך מספר שעות, ושורף את השומנים שנהפכים לאפר, אותו ניתן לנגב בקלות. 
שיטת הניקוי הקטליטי, עושה שימוש בטפלון, שמצפה את דפנות התנור, כך שהחומרים שמצברים שם פשוט נשרפים מיד ולא נדבקים. בדגמים אחדים ניתן לפרק את הדפנות ולנקותן בקלות.

חזרה


נוחות ובטיחות

מעבר לנוחות ההפעלה והניקוי של התנור, שווה להתעכב על פרטים כמו תאורת הפנים, ראות טובה מבעד לדלת הזכוכית, איכות החומרים בחלקו החיצוני של התנור ואיכות ההרכבה של הכפתורים, הידיות והצירים בדלת.
ויש גם סעיף בטיחות: חשוב שדלת התנור תהיה מזכוכית רב-שכבתית למניעת סכנת כווייה מהחלק החיצוני וגם ליצירת בידוד טוב יותר המונע את בריחת החום, שעשוי לחסוך בצריכת החשמל של התנור. דלת בטיחותית היא זו שהטמפרטורה המרבית שלה היא 60 מעלות. בתנור עם גריל יש לוודא התקנה בטיחותית של גוף החימום החשוף ומרווח נוח בתא האפייה להוצאת התבניות ללא סכנת כווייה. ישנם דגמי תנורים, שמצוידים בדלתות הגנה שמאפשרות נעילה נגד פתיחת ילדים.

חזרה


מחיר ואחריות

פער מחירי התנורים הוא עצום: מחיריהם מתחילים ב-1,200 שקל ויכולים לעבור את קו ה-10,000 שקל במידה ומדובר בתנורים גדולים ויוקרתיים במיוחד. כמו ברוב מוצרי החשמל, משפחה ממוצעת יכולה להסתפק בהחלט בתנור טוב ועשיר בתוכניות הפעלה בעלות של 2,000 - 2,500. משך האחריות הניתנת לתנורים עומד על שנה בדרך כלל, אותה ניתן להאריך בתוספת תשלום.

חזרה


 

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪