איך קונים טלוויזיה דקה?


נדמה שאין כמעט בית בישראל אליו לא חדרה בגאון הטלוויזיה הדקה. בין אם זו פלזמה, LCD או LED - טלוויזיה דקה מציעה לנו ליהנות מהעולם הדיגיטלי החדש. אבל, איזו טלוויזיה לבחור? ובאיזה גודל מסך? על איזו טכנולוגיה ללכת? והאם יש צורך בטלוויזיה תומכת HD? ננסה להציג קצת מידע

איזה סוג טלוויזיה?

בעבר, היו יתרונות וחסרונות ברורים לכל אחת מהטכנולוגיות. כיום, קשה לומר איזו טלוויזיה דקה עדיפה, רק שהשוק מראה שיש יתרון לטלוויזיות ה-LCD: הן צומחות בגודל ובאיכות, ואילו מחיריהן צונחים כלפי מטה. לעומתן, מסתמנת האטה ואף הפסקת ייצורן של טלוויזיות פלזמה בקרב יצרניות גדולות בעולם.

טלוויזיית פלזמה
למרות שהגבולות כבר מזמן מטושטשים וכמעט ולא קיימים בין פלזמות ל-LCD, בדרך כלל מציעות טלוויזיות פלזמה רמת חדות טובה, עושר צבעים ודקדוק בפרטים – בעיקר בסצינות חשוכות או כהות, כלומר בגווני השחור. פלזמות מציעות עפ"י רוב תמונה ריאליסטית יותר מזו שמציעות טלוויזיות LCD. נהוג לומר, שאם אתם מרבים לצפות בסרטים, ובעיקר כשהתאורה סביב אינה חזקה, פלזמה היא הטלוויזיה בשבילכם.

טלוויזיית LCD 
כפי שזה נראה כעת, טלוויזיות LCD הן אלו שכובשות את העולם, ומשאירות את הפלזמות מאחור. ההבדלים ביניהן אינם מהותיים, ונתונים בעיקר להעדפות הצפייה האישיות: מסכי LCD בדרך כלל יודעים להציג תמונה חדה וברורה גם כשיש אור מסביב, והאור אינו משתקף על המסך. כלומר, טלוויזיות LCD יתאימו באופן תיאורטי לאנשים שצופים בטלוויזיה במהלך היום, או בשעות הערב, בתנאי תאורה גבוהים יחסית. אם אתם מרבים לצפות בשידורי טלוויזיה ופחות בסרטי קולנוע ביתי, LCD היא הבחירה המומלצת.

טלוויזיית LED      
הדור החדש של הטלוויזיות הדקות ( ר"ת  Light Emitting Diode ) מציע שדרוג של טכנולוגיית LCD: בגדול, במקום תאורת פלורסנט, נעשה שימוש בנורות LED קטנות. התוצאה: טלוויזיות דקות מאד - כלומר, מרשימות מבחינה אסתטית, וגם בעלות חדות תמונה משופרת, ניגודיות טובה יותר ופחות מריחות בתמונה. יצרני טלוויזיות ה-LED יודעים גם לספר שהטלוויזיות הללו חסכוניות יותר בחשמל, אך עד כה התברר כי החיסכון הינו שולי מאד, ולא מצדיק את מחיר התענוג: טלוויזיות כאלו יקרות באלפי שקלים מטלוויזיות דקות אחרות. מסקנה: נחכה ונראה.

חזרה


התאמת הגודל לצרכים

מובן שבוחרים את גודל הטלוויזיה - ונכון יותר את רוחב המסך שלה - בהתאם לצורך, כלומר מרחק הצפייה בפועל, ולא בהתאם למחיר או להעדפתם של הדודה או השכן.
רוחב המסכים מצוין באינצ'ים. הנתון מציין את אורך האלכסון שנמתח בין הקצה התחתון לקצה העליון הנגדי של המסך.
כעיקרון, למרחק צפייה של 1.5 מטר עד 2 מטר, מתאימות טלוויזיות עם מסכי 20 עד 27 אינצ' - ואלו הטלוויזיות שנמצאות בדרך כלל בחדר השינה, בחדרי ילדים או במטבח. למרחק 2 מטרים עד 3 מטרים מתאימות טלוויזיות שרוחב מסכיהן 32 ועד 37 אינצ', ולמרחק 3 עד 4.5 מטרים יתאימו טלוויזיות 40 עד 46 אינצ'. אם מרחק הצפייה שלכם גדול יותר / התברכתם בסלון עצום, ישנן גם טלוויזיות עם מסכי ענק ברוחב 50 או 60 אינצ', ואפילו דגמי ענק מפלצתיים ברוחב 103 אינצ', במחיר של מכונית מרצדס, בערך.
חשוב להדגיש, שאסור בשום אופן להיות 'עיניים גדולות' לגבי הגודל: ישיבה קרובה מדי למסך גדול, תפגע בהנאה, תגרום לכאב עיניים ותעוות את התמונה, ותקשה על קריאת כיתוביות ועל הבחנה בפרטים ברחבי המסך.
טיפ: כבר בחנות, בואו מצוידים בסרט מדידה, ומדדו במדויק את מרחק הצפייה שבבית.

חזרה


מפרט

כדאי לקרוא בכדי להבין על קצה המזלג בכמה נתונים רלוונטיים, ולפחות לבוא מוכנים לחנות. אבל, כלל אצבע אומר שתמיד עדיף מראה עיניים, כלומר, עזבו אתכם מכל הנתונים המסובכים, אם אהבתם או לא אהבתם את התמונה שראיתם בטלוויזיה, הרי זה מה שחשוב.


יחס ניגודיות
נקרא גם קונטרסט ( Contrast) ומסמל את היחס בין הצבע הלבן ביותר לגוון השחור ביותר שהמסך יודע להציג. רצוי שהטלוויזיה תהיה מצוידת ברמת ניגודיות כמה שיותר גבוהה – 1:10000 למשל.

עוצמת הארה
כבר הזכרנו את עניין תנאי התאורה שמסביב לטלוויזיה. רצוי שעוצמת ההארה תהייה גבוהה בכדי לספק תמונה ברורה, ונתון מומלץ הוא לפחות 1000 עד 1500 cd/m2.

זמן תגובה
ככל שזמן התגובה של הטלוויזיה נמוך יותר, מצביע הדבר על תמונה חלקה וברורה יותר. ההיפך: עלולה להיווצר מריחה לא טבעית. הנתון, שמתייחס למסכי LCD נמדד באלפית השנייה (MS), ומציין את הזמן שבו משתנה הצבע מגוון שחור מלא ללבן מלא ובחזרה. העדיפו טלוויזיה שהמסך שלה מציע 12 ms ומטה.

רזולוציה
ככל שהמסך משופע ביותר נקודות (פיקסלים), כך איכות התמונה שלו טובה יותר. וזה אומר שהרזולוציה, טובה יותר. כעיקרון, ככל שרוחב המסך גדול יותר, כך נדרשת רזולוציה גבוהה יותר. דגמי HD מציעים רזולוציה מינימלית של 1280 על 720 פיקסלים, ומעלה.

HD - הפרדה גבוהה
לא מעטות מהטלוויזיות הדקות הנמכרות כיום בארץ מציעות אבחנה גבוהה High Definition . מדובר בפורמט שידור וצפייה דיגיטלי בפורמט רוחבי ( 16:9) מפורט ואיכותי שמעניק לצופה חדות ופירוט מעולים. בפועל, מלבד שידורי HD מוגבלים ובתשלום של יס או הוט, לא ממש ניתן לנצל את האיכות הגבוהה, אלא אם יש לכם למשל נגן Blu-Ray, שמחירו עדיין גבוה מאד. שימו לב: ישנן טלוויזיות עליהן מצוין Full HD ואחרות שהן HD Ready. הראשונות, מציעות אמנם רזולוציה גבוה יותר, אך כעת, עדיין לא חובה להעדיף אותן על פני הסוג השני.

סוגי חיבורים
ככל שהטלוויזיה מצוידת ביותר חיבורים מסוגים שונים, הרי זה משובח. בדקו איזה מכשירים אתם מחברים לטלוויזיה ( ממיר, נגן DVD, מגבר קולנוע ביתי, מחשב וכו')ולכו על האיכותי ביותר: את מקום ה-AV , ה-Scart וה-S-Video תופסים כיום חיבורי HDMI איכותיים, שיקנו לכם תמונה איכותית בחיבור ל-DVD, וכיום מתהדרים יצרני הטלוויזיות בכמה שיותר חיבורים כאלו. יחד עם זאת, רוב הממירים הנמכרים כיום אינם תומכים ב-HDMI. ואגב, לחלק מהטלוויזיות רמקולים מובנים קטנים ולא מאד איכותיים. רוצים סאונד משובח? חברו את הטלוויזיה למגבר, ורצוי באמצעות כבל אודיו איכותי.

חזרה


מחיר ואחריות

מחירי הטלוויזיות הדקות הופכים אטרקטיביים יותר ויותר. טווח המחירים עצום, ומושפע משם המותג, רוחב המסך, הטכנולוגיה והמפרט. כפי שציינו, טלוויזיות LED הן עדיין יקרות מדי ביחס למקבילות.
מחיריהן של טלוויזיות LCD  ברוחב 22 אינצ' ועד 42 אינצ' - 1,000 שקל ועד 30,000 שקל.
מחיריהן של טלוויזיות פלזמה ברוחב 32 אינצ' ועד 50 אינצ' - 1,900 שקל ועד 42,000 שקל.
מחיריהן של טלוויזיות LED ברוחב 40 אינצ' ועד 46 אינצ' - 9000 שקל ועד 20,000 שקל.

אחריות
ניתן לקבל אחריות לטלוויזיה למשך שנה ועד שבע שנים. ישנם יבואנים שמציעים משך אחריות הכולל שנה או שנתיים מלאות, ועוד מספר שנים אחריות מוגבלת/ חלקית שבמהלכה יש לשלם על ביקור טכנאי; בדקו היטב מה כוללת האחריות.

שורה תחתונה

1.    מסתמן כעת, כי טלוויזיות ה-LCD כובשות את העולם, ומדיחות הצידה את הפלזמה.
2.    טכנולוגיית LED מציעה שיפור ויתרונות אחדים, אך המחיר עדיין רחוק מלהיות עממי.
3.    גודל מסך הטלוויזיה (יותר נכון, רוחבו) נקבע לא לפי ההתרשמות, אלא לפי מרחק הצפייה שלכם בפועל.
4.    בואו לחנות עם סרט מדידה ומדדו מרחק מהטלוויזיה.
5.    אל תתנו לנתונים הטכניים להרשים אתכם: בסופו של דבר, העין שלכם תנצח והיא זו שתקבע איזו תמונה אהבתם.

חזרה


 

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪