איך לקנות כיריים?


לצד הכיריים מופעלות הגז ששולטות במטבח הישראלי מאז ומעולם, מתחילות לתפוס פופולאריות גם כיריים מופעלות חשמל, חלקן במראה זכוכית מרהיב ועתידני, מה שמבטיח שמתחיל להיות חם במטבח. אז פתחו מבערים, ובואו לבחון עמנו מהן הפונקציות החשובות בכדי לבחור את הכיריים המתאימות ביותר עבורכם

גז או חשמל?

אחת ההתלבטויות הראשוניות הן האם לרכוש כיריים גז, 'כמו פעם', שעדיין נפוצות מאד במטבח הישראלי, או כיריים חשמליות. כמו בכל דבר בחיים, ישנם יתרונות וחסרונות לאלה ולאלה. מבחינת אסתטיקה, אין ספק שהכיריים החשמליות לוקחות בגדול. מי לא אוהב משטח בישול נקי ומודרני, שנעים יותר לנקות?
עם זאת, כיריים חשמליות יקרות הרבה יותר לרכישה, וטווח מחיריהן עומד על 1,000 עד 8,000 שקל. כיריי גז ניתן לרכוש ב-500 ועד 3,000 שקל ( לכיריים 4 מבערים).
בנוסף, מחירי הגז נמוכים יחסית לחשמל.
כיריים גז עמידות, וקלות מאד לשימוש, אך הפעלתן מאופיינת במספר חסרונות, בהם פיזור חום לא אחיד ולא יעיל. לעומתן, כיריים חשמליות מתחממות מהר - חיסכון פוטנציאלי בזמן הבישול. גם פיזור החום הוא אחיד, ומאפשר בישול מיטבי עם תוצאות טובות יותר. מצד שני, בכל הקשור לשליטה על אופן הבישול, לא ניתן לעקוב אחר עצמת החום - כפי שניתן בכיריים גז.

שורה תחתונה: מלבד מחיר רכישה זול בהרבה לטובת כיריי גז, אין כאן מנצחת בנוקאואט, הבחירה גז או חשמל נתונה להעדפת הרוכש.

חזרה


סוגי מבערים

בדרך כלל עומד מספר המבערים בכיריים (גז או חשמל) על ארבעה: מבער קטן, מבער בינוני, מבער גדול, ומבער גדול מאד. ישנן כיריים עם חמישה מבערים ואף יותר, אך הן פחות מבוקשות. תפוקת המבערים נמדדת בוואטים. כדאי לבדוק תפוקת כל מבער ומבער - גם שני מבערים זהים בגודלם עלולים לספק תפוקה שונה. המבערים הקטנים יותר צריכים להנפיק קצת פחות מ-1000 וואט, בעוד המבער הבינוני צריך להנפיק בסביבות ה1500 וואט. המבער הגדול צריך להנפיק בסביבות ה-2200 וואט. לכיריים מופעלות גז, ישנם מספר סוגי מבערים:

מבער טורבו
מיועד לחימום או בישול מהירים במיוחד, ומציע2-3 טבעות בעירה, המיועדות להנפיק כמות חום גדולה ואחידה יותר. מבער זה אמור לספק בסביבות 3000-4000 וואט, ויכול להיות שימושי במיוחד לשימוש במחבת או לחימום מים. סוג מזון אידיאלי להכנה במבער טורבו: פסטה, או מזון מוקפץ.

מבער זום
מיועד להחליף את פלטת החימום הישנה, ומיועד לבישול איטי וממושך יותר - למשל חמין, מרק, רטבים או אורז. כיפת המבער מסתירה קלות את הלהבה הנמוכה - ומקרינה חום נמוך ולא ישיר אל הסיר.

מבער אליפטי/להבת דג
מיועד לסירים או מחבתות שתחתיתם אליפטית או שאינם עגולים לחלוטין, כגון מחבת לדגים, ונותן פתרון פרטני לפיזור חום יעיל יותר.

חזרה


כיריים חשמליות – מגוון טכנולוגיות

ישנן מספר טכנולוגיות בהן פועלות כיריים חשמליות:

טכנולוגיית רדיאן
אלה הכיריים החשמליות הפשוטות מכולן, ומצוידות בגופי חימום המספקים חימום אחיד במיוחד, אך איטי יותר: לכיריים אלו לוקח קצת פחות מדקה כדי להגיע לעוצמת חום מרבית. סוג זה הוא הפחות כדאי, ושייך לדור הראשון של הכיריים החשמליות.

טכנולוגיית היי-לייט
הן כיריים דומות מאוד לכיריים בטכנולוגיית רדיאן. ההבדל המהותי ביותר הוא שלכיריים אלה לוקח מספר שניות בודד על מנת להגיע לטמפרטורה מקסימלית. ההבדל במחיר – משתלם.
טכנולוגיית הלוגן
פועלות על בסיס נורות הלוגן חזקות במיוחד, המתחממות תוך שניות ספורות. כיריים אלו מספקות חימום פחות אחיד מהרדיאן וההיי-לייט, אך יש לשים לב שנורת הלוגן היקפית תספק לכם חימום אחיד יותר מנורת הלוגן מקבילית. העלות היקרה יותר של טכנולוגיית ההלוגן יחסית להיי-לייט הופכת אותה לפחות כדאית.

טכנולוגיית אינדוקציה
הכיריים המתקדמות מכולן, והיקרות ביותר, פועלות בטכנולוגיית האינדוקציה העושה שימוש באנרגיה אלקטרומגנטית כדי לחמם את כלי הבישול. משטח העבודה העשוי זכוכית קרמית, לא מושפע כלל מהשדה המגנטי, כי אינו כולל חומר מגנטי. יתרונות האינדוקציה רבים: בישול מהיר הרבה יותר, נקי, ואפילו זול יותר, מכיוון שאין כאן כמעט הפסד אנרגיה – הסירים או המחבתות מקבלים את החום ישירות אליהם, בעוד המשטח סביב נשאר קר.  חסרון של הטכנולוגייה טמון בצורך להצטייד בסירים ומחבתות בעלי בסיס מתמגנט בלבד.

חזרה


משטחים מסוגים שונים

כיריים מופעלות גז או חשמל, מצוידות במשטחי בישול מחומרים שונים: נירוסטה, אמייל, זכוכית מחוסמת, וזכוכית קרמית. בעוד השניים האחרים יותר אופייניים לכיריים החשמליות, הם יכולים להימצא גם בכיריים מופעלות גז, לאלו שמחפשים את הקו העיצובי העדין יותר. ש לשים לב שזכוכית מחוסמת נוטה להיפגם יותר מזכוכית קרמית, והיא מאוד יקרה להחלפה במידה וסיר סודק (או חלילה שובר) אותה. בנוסף, יש לשים לב שכיריים מאמייל אולי פחות אסתטיות מהנירוסטה והזכוכית, אך אינן דורשות ניקוי בחומרי ניקוי ייעודיים, שבלעדיהם הנירוסטה והזכוכית עלולות להיפגם.
במסגרת המראה הנקי והמודרני, מאופיינים משטחי בישול אחדים בסגנון טאצ' (מגע) מרהיב, וגם לוח הפיקוד מובנה בצורה כמעט נעלמת במשטח עצמו.

חזרה


בטיחות

לפני שמתקינים כיריים, חובה לוודא כי קיים פתח אוורור טבעי נגיש ופתוח תמיד, או מתקן אוורור עם יניקה מכנית (כגון קולט אדים ). כיבוי לא תקין של אחת הלהבות, עלול לגרום לדליפת גז או לשריפה. לכן, צריך לבדוק שהכיריים מצוידות בחיישן בטיחות, שתפקידו להפסיק באופן אוטומטי את זרימת הגז ברגע שאין להבה. כיריים אחדות מציעות מתג הפעלה ראשי לבטיחות. לעיתים, עלול משטח הבישול בכיריים חשמליות להישאר חם, גם אחרי כיבוי הכירה. יש לשים לב שקיימת נורת חיווי מתאימה שנכבית ברגע שהמגע עם המשטח כבר אינו מהווה סכנה. במידה ויש ילדים קטנים בבית, כדאי לבדוק האם הכיריים מצוידות במנגנון נעילה מפני ילדים.
אמצעי בטיחות נוסף שמצוי בחלק מהכיריים החשמליות המתקדמות נקרא Pan Recognition – זהו חיישן המזהה ומתריע על הימצאותו של כלי על הכיריים.

חזרה


אחריות ושירות

עפ"י רוב, מוצעת בדגמי הכיריים הזולים שנת אחריות אחת, ודגמים יקרים יותר יימכרו עם  אחריות בת מספר שנים. יבואנים אחדים מציעים הרחבת אחריות בתוספת תשלום. בכל מקרה, כמו כל מוצר חשמלי אחר, בדקו את תנאי האחריות, ומה כולל השירות - לפני התקנה (שמתבצעת ע"י טכנאי מוסמך) ואחריה.

חזרה


 

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪