איך קונים מכונת כביסה?


מכבסת, סוחטת, וחוזר חלילה - לכאורה, מכונת כביסה היא מוצר חשמלי אפרורי וחסר הילה, ונדמה כאילו החידושים אינם רבים ומסעירים בתחום. אבל, היא עובדת יומם-וליל במשך שנים, וחשיבותה למשק הבית רבה לאין ערוך - לכן כדאי למצוא מכונה אמינה וחסכונית שמותאמת למספר הנפשות בבית, ולצרכיהן

התאמת המכונה לצרכים

כשבוחרים מכונת כביסה, יש לקחת בחשבון כמה גורמים עיקריים- והם למשל, מספר הנפשות אותן תשמש המכונה, סוגי הבגדים אותם יש לכבס ומיקום המכונה בבית.
רוב מכונות הכביסה מבוססות על אותו עיקרון: תוף העשוי לרוב מנירוסטה, מסתובב במהירות על ציר אנכי או אופקי, מערבל וסוחט את הבגדים בעזרת מים וחומרי ניקוי.
יש חשיבות לקיבולת המכונה.

קיבולת ונפח התוף:
למכונות כביסה יש שתי תצורות עיקריות: מכונות בעלות פתח עליון, ובעלות פתח קדמי.
מכונות כביסה עם פתח עליון מציעות קיבולת כביסה נמוכה יחסית - עד 5 ק"ג. מכונות אלו מתאימות לזוגות צעירים ומשפחות קטנות, פחות למשפחות גדולות. מבחינת מבנה, הן צרות ומתאימות למיקום באזורים צפופים, וחוסכות את הצורך להתכופף כדי להוציא את הבגדים, מצד שני לא ניתן להניח על מכונה כזו את מייבש הכביסה או להשתמש במשטח העליון שלה כמדף. אם כבר קונים מייבש כביסה, כדאי להתאים את מיקום פתח המכונה למייבש.
מחיר הפתיחה של מכונות עם פתח עליון גבוה יותר ממחירן של מכונות עם פתח קדמי, אך ככל שמתקדמים לדגמים המשוכללים יותר המחיר מתאזן.

מכונות כביסה בעלות פתח קדמי הן מכונות רחבות בעלות קיבולת של 5 עד 10 ק"ג, ומתאימות למשפחות גדולות עם כמויות גדולות של כביסה בתדירות גבוהה. הן רחבות יותר ממכונות עם פתח עליון, וכמו כן יש להתחשב בכיוון ובמרווח שיש להשאיר לפתיחת הדלת. אפשר להשתמש במשטח העליון של המכונה כמדף, ונוח להניח מעליה מייבש כביסה שגם לו פתח קדמי. מחירן של מכונות עם פתח קדמי הוא הנמוך מבין מכונות הכביסה הזולות והן נחשבות חסכוניות במים ביחס למכונות עם פתח עליון.
טיפ: לא מספיק למדוד את השטח בו תוצב המכונה אלא גם את האפשרות להעברתה דרך דלת הכניסה של הבית אל המקום המיועד.

עוצמת רעש:
כשבוחרים מכונת כביסה, כדאי לשים-לב גם לעוצמת הרעש שהיא מפיקה. קיימות מכונות עם בולמי זעזועים המרעישות פחות ואפשר להפעיל אותן בלילה גם אם הן ממוקמות בתוך הבית.

חזרה


תכניות הפעלה

ישנן מכונות כביסה בעלות בקרה מכנית, ואחרות, עם בקרה דיגיטלית.
לוח בקרה עם תצוגה דיגיטלית אולי נראה ונתפס כמסובך יותר להפעלה, אבל בהרבה מקרים דווקא תצוגה כזו תהיה ברורה ונוחה יותר. מכונות בעלות חוגות מכניות פשוטות להפעלה בתנאי שסימון התכניות ברור וקל להבנה.
למכונות הדיגיטליות אפשרויות הפעלה מגוונות יותר; אפשרות לתכנות אישי ספציפי עבור מחזור כביסה מסוים, כיוון והצגת הטמפרטורה, הצגת הזמן הנותר לסיום מחזור הכביסה והתרעה על סיומו.
כמעט כל מכונות הכביסה יודעות לעשות את אותן הפעולות ורק השליטה בטמפרטורה, משך זמן הפעולה וסדר הפעולות הוא השונה בין מכונות בעלות 5 תכניות לבין מכונות בעלות 25 תכניות. התכניות העיקריות שיספקו את רוב המשתמשים הן:
תכנית ארוכה לבגדים מלוכלכים בטמפרטורה גבוהה עם סחיטה, תכנית קצרה ומהירה לכביסה פחות מלוכלכת, תכנית לבגדים עדינים בטמפרטורה נמוכה וללא סחיטה.
אפשרויות ההפעלה יכללו כפתור לבחירת הטמפרטורה, בחירת מהירות הסחיטה, ביטול סחיטה וכפתור לחיסכון במים לכביסה של חצי כמות.
כדאי לדעת, שמספר תכניות הכביסה במכונות מכניות מוגבל ואינו ניתן לתכנות, אך כמעט ואין צורך ביותר מאלה הקיימות ברוב המכונות.
 

מחיר:
מחיר מכונה בעלת תצוגה דיגיטלית גבוה משמעותית מהמכונות המכניות וכן העלות במקרה של תקלה בלוח הבקרה.
 

חזרה


חיסכון במים וחשמל

חיסכון במים:
כפי שנאמר, מכונות כביסה בעלות פתח קדמי נחשבות לחסכוניות במים ביחס למכונות עם פתח עליון.

חיסכון בחשמל:
כדאי לבדוק מהו נתון דירוג היעילות האנרגטית של המכונה. A הוא הדירוג הגבוה ביותר למכונה חסכונית בחשמל ובמים ו-G הוא הנמוך והגרוע ביותר.

סל"ד: נתון רלוונטי בעיקר לתהליך הסחיטה בסיום הכביסה, ועשוי להשפיע על סעיף הוצאות החשמל, כפי שנפרט בהמשך. הסל"ד (סיבובים לדקה) קובע את מהירות התנועה של התוף במהלך הסחיטה. ככל שהסל"ד גבוה יותר, כך הסחיטה יעילה יותר ומהירה יותר. עם זאת, יש לזכור שישנם בדים עדינים שסחיטה בסל"ד גבוה עשויה להרוס אותם, ולכן מומלץ בכל מקרה להתאים את מהירות הסחיטה לבדים אותם מכבסים. כדאי לרכוש מכונה בעלת נתון סל"ד המגיע לפחות ל-800, ושניתן יהיה לשנותו דרך לוח הפיקוד של המכשיר. יש לזכור כי ככל שהסחיטה חזקה יותר, הבגדים הנכנסים למייבש לאחר מכן יהיו פחות ספוגים במים, והדבר יחסוך זמן (וגם חשמל וכסף) במשך פעולת מייבש הכביסה.

 

חזרה


אחריות ושירות

תקופת האחריות על מכונת כביסה היא בין 1-3 שנים וניתן להאריך אותה, אך חשוב לבדוק מה היא כוללת ומי נותן השירות. התקנת המכונה צריכה להתבצע על-ידי מתקין מוסמך שגם יוכל לתת הסבר על הפעלת המכונה. אם יש ילדים בבית ואין מנגנון הגנה בטיחותי, כדאי להתקין מתג הפעלה בטיחותי נפרד.

חזרה


 

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪