איך לקנות נגן מוזיקה נייד?


את מקום הדיסקמן החליפו לפני מספר שנים נגני ה-mp3 הניידים, שכעת נקראים כבר mp4 ואפילו mp5 ומאפשרים לא רק ליהנות ממוזיקה אלא גם משלל יכולות מולטימדיה. לאור כמות הנגנים העצומה בשוק, לא פשוט לבחור נגן שיעמוד בצפיות המשתמש. בדיוק לשם כך, נועד המדריך הנ"ל

פלש או דיסק קשיח?

עולם הנגנים הניידים נחלק לשתי תצורות עיקריות, שנבדלות בסוג הזיכרון המובנה בו הם מצוידים: נגנים מבוססי פלש, ונגנים מבוססי דיסק קשיח.

נגנים מבוססי זיכרון פלש
נגנים מסוג זה הם קטנים ושוקלים מעט; בין 25 ל-80 גרם. הם יתאימו במיוחד למי שלא אוהב לסחוב על עצמו דברים מסורבלים וגדולים באופן כללי, ולאנשים שאוהבים לשמוע מוזיקה בזמן פעילות גופנית, במיוחד בשל העובדה שהם גם יותר עמידים בפני זעזועים למיניהם. טווח הנפחים הנפוץ של נגנים מבוססי זיכרון פלש נע בין 215MB, מה שמספיק לכ-53 שירים, לבין 8GB. כדאי לציין, שנפח של 1GB מקביל לכ-20 תקליטורי מוזיקה. מחירם של נגני פלש מתחיל ב-50 שקל, וצומח עד כמה מאות שקלים, בהתאם לנפח, לשם המותג, ולפונקציות הכלולות. ואגב, אין שום מניעה לקנות נגני מוזיקה אנונימיים, אם המחיר זול והאיכות טובה.

נגנים מבוססי דיסק קשיח
נגנים אלה גדולים, כבדים ויקרים יותר מנגנים מבוססי פלש, אך נפח האיחסון שלהם ופונקציות המשתמש הרבה יותר רחבות. טווח המחירים של נגנים מסוג זה נע בין 1000 ל-3000 שקל, וכדאי לרכוש נגנים בעלי שם מוכר. חלקם, נכנסים לקטגוריה של PMP, או נגני מולטימדיה ניידים - ( Portable MultiMedia Players) שבנוסף ליכולות אודיו/וידאו מרשימות ונפח אחסון גדול, חלקם מציעים גם צג-מגע, רמקול מובנה, ויישומים מעניינים נוספים'. נגנים מבוססי דיסק קשיח מתאימים במיוחד לאלה שאוהבים לקחת עימם את המחשב מהבית, רק בקטן יותר. בנגני דיסק קשיח יהיה לרוב מסך LCD המאפשר צפייה בוידאו (בהנחה שהנגן תומך בפורמט המתאים), והם אידאליים לאנשים שמבלים את רוב זמנם בנסיעות, או סתם אוהבים גאדג'טים מעניינים.

נפח
כפי שהזכרנו, נגנים מבוססי זיכרון פלש הינם בעלי נפח קטן לעומת נגנים מבוססי דיסק קשיח. בנגנים מבוססי זיכרון פלש, ההמלצה היא לקנות נגן עם נפח קצת יותר גדול ממה שתיכננתם, משום שרוב הסיכויים שתתחילו להשתמש בנגן גם כדיסק נייד לכל דבר ולהעביר קבצים שאתם צריכים לצורך עבודה או בידור וכו'. פיתרון נוח הוא נגנים שיש בהם האופציה של חריץ הרחבה, כך שאפשר להוסיף גם כרטיס זיכרון ולהגדיל את הנפח.

חזרה


איכות הצליל

אסור להתפשר על איכות הצליל. הרי, בשורה התחתונה, נגנים כשמם הם - נועדו להנעים את זמננו במוזיקה או וידאו; ואם נבחר נגן שנראה מעולה מבחוץ, אבל איכות הצליל לא תהיה מספיק טובה, חוויית השימוש תיהרס ומהר מאוד נצטער על בזבוז הכסף. קצב הדגימה הנפוץ ביותר בפורמטי mp3 הוא 128 kbps, ואפשר לומר שהוא מספיק למשתמש הממוצע. כמו כן, ישנם קצבי דגימה גדולים יותר שבאופן טבעי הם גם איכותיים יותר, אבל תופסים נפח קצת יותר גדול. קצב דגימה של 320 kbps יהיה מצוין- אך כמובן, רק באופן יחסי. כמו כן, ברוב הנגנים תמצאו את אופציית האיקולייזר, שתאפשר לכם לשחק עם הצליל ולשנות ולשפר אותו. כדאי לבחור מכשיר שנותן גם את האפשרות לתכנות אישי של האיקולייזר על ידי המשתמש ושמירה שלו. אופציה נוספת לשיפור איכות הצליל היא לא להתפשר על אוזניות איכותיות.

חזרה


נוחות שימוש והפעלה

ראשית, כדאי להחליט מהם הצרכים, ואיזה סוג נגן מתאים לכם. ישנם נגנים זעירים, ישנם נגנים לשימושים ספורטיביים כמו ריצה, ואפילו צלילה בבריכה. חלק מהנגנים אינו כולל צג - בדרך כלל רצוי להעדיף צג מובנה, זה בהחלט מקל על השימוש ועל מציאת השירים.
נוחות השימוש בנגן משתנה מאדם לאדם. מה שמתאים ונוח לאחד, לאו דווקא יהיה נוח לאחר. לכן מומלץ לבדוק את הנגן (המלצה מקיפה) עוד בחנות, ולהרגיש עד כמה שניתן כמה נוח לנווט בין התפריטים, ואם קל להתמצא בפונקציות השונות והמגוונות. ישנם נגנים שאף נמכרים עם שלט אלחוטי, מה שיכול להקל מאוד את השימוש במידה והחלטנו לחבר את הנגן למערכת סטריאו או לטלוויזיה.

סוללות או הטענה?
באופן כללי, ההעדפה היא לנגן עם סוללה נטענת, משום שבסופו של דבר, סוללה נטענת יכולה להספיק למספר שעות בלתי מבוטל של נגינת מוזיקה, ולאחר מכן לא צריך לקנות סוללות חדשות. יש לשים לב שבנגנים מבוססי דיסק קשיח עם אפשרויות וידאו, נגנית וידאו בנגן מקצרת את זמן פעולת הסוללה.

חזרה


פורמטים נתמכים

בעבר, היו בשוק רק נגני ,mp3, כלומר נגני מוזיקה שתמכו בהשמעת קובצי מוזיקה. במסגרת שדרוג עולם המולטימדיה וצרכי המשתמשים, השתדרגו גם המכשירים. מעתה, רבים מהם כוללים צג צבעוני והם תומכים בקובצי וידאו ותמונות, ונקראים גם נגני mp4. אם רק מוזיקה בראש מעייניכם, תוכלו להסתפק בהחלט בנגן mp3, שמצויד בצג מונכרומטי קטן, שמציג את המידע הרלוונטי לשיר. במהלך קיץ 2009, החלו מספר יצרנים לשווק גם מכשירי mp5. למעשה, אין הבדל גדול בינם לבין נגני mp4. הם בעלי יכולת לנגן קובצי וידאו מסוגים שונים ללא צורך בהמרתם.
כיום, ישנו מספר מאוד רחב של פורמטים בהם אפשר לשמור קבצי מוזיקה ווידאו. כמובן שישנם את הפורמטים הנפוצים ביותר שהפכו לסטנדרט מבחינת היצרנים (mp3 לדוגמה), אבל ישנם פורמטים שנתמכים רק על ידי נגנים של חברות מסוימות. ככל שהנגן שאתם מתכוונים לרכוש יתמוך ביותר פורמטים, כך תוכלו לגוון את ספריית המוזיקה או הווידאו שלכם בלי כאבי הראש של המרת קבצים לפורמט שונה. הפורמטים השונים נבדלים זה מזה באיכותם, ובהתאמה, לפי הנ"ל, בגודל הקובץ והנפח שהוא תופס בנגן.

חזרה


אביזרים נלווים

כל הנגנים נמכרים עם אביזרים נלווים למיניהם המשתנים בין סוגים שונים:

אוזניות - מלבד נגנים יקרים, רוב הנגנים נמכרים עם אוזניות לא מאד. תמיד ישנה האופציה לשפר את חוויית השמע פלאים על ידי קניה של אוזניות איכותיות, גם אם הנגן עצמו יחסית פשוט.
חיבור USB - חיבור זה הוא הנפוץ ביותר ונמכר עם כל הנגנים. נגנים בודדים בלבד מציעים חיבור אלחוטי Bluetooth שמאפשר העברה של קבצים ומידע בין מכשירים באופן אלחוטי. כמובן שבכדי שאפשר יהיה להעביר את הקבצים, המכשיר הנמען צריך להיות גם בעל אפשרויות Bluetooth. דגמים אחדים – בעיקר יקרים ומשוכללים – מציעים אפילו קישוריות אלחוטית Wi-Fi שבאמצעותה ניתן לגלוש באינטרנט דרך רשת אלחוטית, ולבצע העברה של קבצים ברשת.
יש רדיו?
ועוד משהו שאסור לשכוח. לא כל נגן כולל רדיו FM מובנה. אם זה חשוב לכם, בחרו דגם עם רדיו, ומומלץ מאד לבדוק את הקליטה לפני שאתם רוכשים את הנגן. בדקו גם איזה תכונות כולל הרדיו, למשל מנגנון RDS, אולי הקלטה מהרדיו, וכו'.

חזרה


אחריות

רוב הנגנים נמכרים עם אחריות של עד שנה, כאשר ישנם נגנים המציעים גם אחריות לעד שלוש שנים. כדאי לוודא שהאחריות ניתנת על ידי היבואן הרשמי של המוצר, וכמובן, לבדוק מה האחריות כוללת בתוכה בדיוק.

חזרה


 

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪