טלפונים סלולריים


קשה לחשוב כיום על אביזר אלקטרוני יותר פופולרי בחיים שלנו מהטלפון הסלולרי. כבר מזמן לא מדובר רק באמצעי תקשורת. למעשה, הוא הפך לאביזר צמוד שמספק לנו גם יכולות משרדיות, יישומי פנאי ומה-לא. הודות למגוון האינסופי של דגמים בשוק, רכישת טלפון סלולרי הופכת למשימה לא קלה עבור רבים. במדריך הזה, ניסינו לעשות קצת סדר בדברים, כדי שגם אתם תוכלו למצוא את הטלפון שהכי קולע לצרכים שלכם.

התאמה לצורכי המשתמש

לפני שרוכשים טלפון סלולרי, צריך לדעת על איזה צורך הוא עונה. אם אתם משתמשים ממוצעים, תוכלו למצוא דגמי סלולר שכוללים את רוב התכונות החשובות כיום. יחד עם זאת, ישנם טלפונים לכל קהל יעד.
ישנם טלפונים פשוטים שמיועדים לילדים, למבוגרים, או לכאלו שעבורם סלולרי הוא עונש. מהצד השני, ישנם טלפונים לחובבי גאדג'טים שחייבים את המילה האחרונה בכל תחום ויישום. גם עבור הלקוחות העסקיים, חובבי האפנה וחובבי המוזיקה ישנם מכשירים ייעודיים.
בכל מקרה, בכדי להתאים בצורה המיטבית את המכשיר לצרכים, כדאי להתרשם מהמיועד ולשחק עימו מעט לפני רכישה.

עיצוב
על טעם וריח אין כמובן להתווכח, וכל אחד אוהב את הטלפון שלו מעוצב אחרת. בגדול, ישנן שלוש תצורות עיקריות של סלולריים, שנבדלות במראה ובשימושיות: בר, צדפה, וסליידר.

'בר' / קנדי בר (Candy Bar )נקראת גם 'לבנה' (Mono Block ) בשל העיצוב המלבני, שכולל יחידה אחת בלבד. הצג הראשי תופס לפחות את מחצית משטח המכשיר, ומתחתיו מקשי החיוג. באופן כללי, מכשיר בר מאפשר צפייה ברורה ומהירה בצג וניתן לשימוש גם ביד אחת. צריך לשים לב, ולנעול את המקשים כשאלו אינם בשימוש.

'צדפה' (Flip / Clamshell )
מכשיר מתקפל ונפתח לשימוש, הכולל יחידה עם צג פנימי גדול, ויחידה נוספת שמתפקדת כפומית לדיבור ומצוידת במקשי החיוג. התצורה הזו שומרת על הצג מפני שריטות, אך לעיתים מחייבת פתיחת המכשיר לחיוג או קבלת שיחות באמצעות שתי הידיים. מאידך, כשהמכשיר במצב מקופל (סגור), אין חשש שאחד המקשים יילחץ בטעות. כשבוחרים טלפון כזה, כדאי שיהיה מאובזר בצג חיצוני קטן נוסף, בכדי לזהות את מקור השיחות ולדעת אם בכלל כדאי לפתוח את הפומית.
אחדים מדגמי הצדפה, בעיקר אלו שמציעים יכולות צילום טובות, מאובזרים בצג מסתובב על צירו ( Swivel).

נפתח בהחלקה (Slider)
תצורה פופולרית בשנים האחרונות. פתיחת המכשיר מתבצעת פשוט בהחלקה של הצג כלפי מעלה. כשהמכשיר סגור או במצב שאין צורך להשתמש במקשים, יחידת הצג מסתירה אותם.

ממדים
לפני שבוחרים טלפון סלולרי, כדאי לבדוק אם גודלו הפיזי מתאים לצרכים שלכם. ישנם מכשירים זעירים ודקיקים שייכנסו לכל כיס, או ייעלמו בשקט בכף היד מבלי שיורגשו. לעומתם, אחרים שמנמנים וגדולים יותר - לרוב טלפונים חכמים - שממדיהם פחות צנועים.
כדאי לשים לב, שנתון עובי אטרקטיבי עלול להשפיע על משך זמן הסוללה. ובמילים אחרות - רבים מהמכשירים הדקים, סובלים מזמן שימוש מוגבל.

משקל
משקל הוא דבר סובייקטיבי, אבל ניתן לחלק את הקטגוריה לשלוש:
קל: עד 90 גרם. בינוני: 90 עד 130 גרם. כבד: 130 גרם ומעלה. שימו לב אם נתון המשקל כולל סוללה או לא.

ממשק
גם אם ממדי הטלפון, משקלו ועיצובו מתאימים לכם, כדאי לבדוק אם הוא נוח ונעים לאחיזה, ולא פחות חשוב: האם המקשים גדולים ונוחים לשימוש. כדאי גם לבדוק האם המכשיר ידידותי מבחינת ממשק המשתמש, כלומר תצוגת ההפעלה הגרפית. רצוי ללחוץ על כל אחד מהאייקונים, ולבדוק האם הדפדוף בין התפריטים ותתי-התפריטים קל להבנה ולשימוש, והאם היישומים העיקריים גלויים ולא חבויים בצורה שעלולה להפחית מההנאה בשימוש ואם עברתם את גיל40, בוודאי תרצו שהגופנים המופיעים בתצוגה, יהיו קריאים.

חזרה


תקשורת וקישוריות

איזה דור?
מכשירי דור 2 ( בטכנולוגיות GSM או CDMA ) כבר לא נמכרים מזה זמן רב. כיום, רבים מהטלפונים הסלולריים הנמכרים בארץ פועלים בתקשורת סלולר דור 3 או דור 3.5. בעיקרון, הדבר מועיל לתעבורת נתונים מהירה יותר לשימושי גלישה באינטרנט או לשיחות וידאו. אבל, מכשירים כאלו יהיו בדרך כלל יקרים ומסובכים יותר להפעלה. אם אתם צרכנים שמסתפקים בעיקר בהוצאת וקבלת שיחות, בכתיבת וקבלת מיסרונים, ייתכן וכדאי בכלל לרכוש מכשיר דור 2.5 או 2.75.

קישוריות
הכוונה, ליכולת ההתחברות של הטלפון הסלולרי למכשירים אחרים או לאינטרנט. ניתן להבחין בין קישוריות חוטית לאלחוטית. הראשונה, מאפשרת בדרך כלל חיבור כבל בתקן USB אל המחשב האישי / הנייד לשם סינכרון או העברה של נתונים ומידע.

קישוריות אלחוטית

לרוב דגמי הסלולר יש כיום רכיב Bluetooth מובנה המאפשר לטלפון להתחבר באופן אלחוטי ולהסתנכרן מול מחשבים לשם העברת קבצים, או להתחבר לאוזניות או לרמקולים אלחוטיים.

האינטרנט האלחוטי, הופך לנפוץ במקומות רבים כמו בתי קפה, קמפוסים, ומרכזי קניות. יותר ויותר טלפונים סלולריים, ובעיקר טלפונים חכמים, מצוידים במקלט Wi-Fi מובנה המאפשר חיבור לאינטרנט וגלישה חופשית במקומות רבים. כדאי לקחת בחשבון, כי הפעלת רכיב התקשורת הזה צורכת אנרגיה רבה.

חזרה


צג, צילום ומולטימדיה

צג
עם התפתחות הטלפונים הסלולריים, גם איכות צגי ה-LCD שלהם עולה. כיום, כמעט ולא ניתן לרכוש טלפונים בעלי צג מונוכרומטי. כדי לראות באופן ברור את התצוגה, ובכדי ליהנות מגלישה סלולרית או מקובצי מולטימדיה, רצוי לבחור בטלפון המצויד בצג גדול כמה שניתן: יותר מ-2 אינצ'. ישנם מספר סוגי צגים, הפשוט והאיכותי פחות הוא CSTN, הפופולרי והאיכותי הוא TFT, ובקרוב נתחיל לראות סלולריים מבוססי OLED, שהם המתקדמים והאיכותיים ביותר.
צגים צבעוניים תומכים בכמות מסוימת של גווני צבע - כל המרבה, הרי זה משובח. צג איכותי כיום מצויד ב-262 אלף גווני צבע, והטובים ביותר תומכים ב-16 מיליון גווני צבע.

לגעת בצג
בתקופה האחרונה, ישנם טלפונים רבים המצוידים בצג-מגע. במקרה זה, כמעט כל יישומי הטלפון יופעלו ע"י לחיצה על הצג באמצעות האצבעות או באמצעות עט סטיילוס. כדאי לבדוק היטב שימוש בטלפון כזה, מכיוון שצגי-מגע מחייבים פרק הסתגלות מסוים.

צילום
רוב דגמי הסלולר כיום מצוידים במצלמה דיגיטלית מובנית המאפשרת לכידת תצלומי סטילס, או הסרטת קטעי וידאו. איכות הצילום משתנה בהתאם למפרט הטכני, כלומר, סוג החיישן (CMOS או CCD ), איכותו (נמדדת במגה-פיקסלים )סוג העדשה, וכו'.
כיום ניתן לרכוש סלולריים עם מצלמה באיכות של 2 ועד 8 מגה פיקסל ואף יותר. באופן כללי, ככל שהאיכות גדלה, כך גם תתקבל תמונה טובה יותר. מעבר לכך, אם האיכות עומדת על 2 מגה פיקסל ומעלה, ניתן גם להדפיס תמונות באופן שהן תצאנה איכותיות ברמה סבירה. כדאי לציין, שעדשת זום אופטי מאפשרת לצלם לקרב ולהרחיק ממנה את האובייקט, אך היא נדירה בעולם הסלולר. זום דיגיטלי אינו זום אמיתי ולכן משמעותו שולית לאיכות התמונה ( זום דיגיטלי הוא בסך הכל הגדלה דיגיטלית של האובייקט לפני צילום התמונה). עדשת זום אופטי נעה מחייבת פתרונות הנדסיים שונים, בייחוד כשמנסים להטמיעה במכשירים סלולרים זעירים ודקים, שם מטבע הדברים קיימת מגבלת עובי המכשיר.

מכלולים נוספים שעשויים להשפיע לטובה על איכות הצילום:
אם למצלמה מנגנון מיקוד אוטומטי, אם ישנו מבזק קסנון (Xenon) בדומה לזה שמצוי במצלמות דיגיטליות, שמקל על צילום בתנאי תאורה מסוימים, וגם מנגנון ייצוב תמונה שעשוי להפחית את הטשטוש. פה-ושם, נכנסים לטלפונים הסלולריים יישומים ואפשרויות שליטה מתוחכמים, שהיו אופייניים עד כה למצלמות דיגיטליות, כך שאיכות הצילום רק תשתפר.

מולטימדיה
בנוסף למצלמה ויכולותיה, אמצעי המולטימדיה בהם מאובזרים היום טלפונים סלולריים, הינם מגוונים ומרשימים. למשל, נגן מולטימדיה מובנה שמסוגל לנגן קובצי מוזיקה או וידאו. דגמים אחדים מסוגלים אף לתמוך בפורמט הסרטים DivX. כמו כן, היכולת להקרין וידאו בזמן אמיתי ב-Streaming.
רדיו FM מובנה אף הוא השתכלל בשנים האחרונות ולעיתים כולל גם מנגנון RDS ואפילו היכולת להקלטת תכנים מערוצי הרדיו.

חזרה


יישומים ותכונות

לפעמים נדמה, שיצרני הסלולר מתחרים ביניהם מי מציע יותר תכונות בטלפון. אם אתם מחפשים עושר בתכונות ויישומים, אולי כדאי לכם להעדיף טלפון חכם ( SmartPhone). חלקם מעוצבים כתקשורתנים, כלומר כמחשב כף יד משולב יכולות סלולר. בניגוד לטלפון 'רגיל' ובדומה למחשב, טלפון חכם פועל באמצעות מערכת הפעלה. ישנן מספר מערכות הפעלה: Windows Mobile מבית מיקרוסופט, Symbian, אנדרואיד מבית גוגל. גם מערכת ההפעלה iOS מבית אפל, במכשירי אייפון 5 למשל, היא סגורה וייחודית למכשיר עצמו.
היתרון העיקרי בטלפונים חכמים  הוא ביכולת להוסיף ולהתקין במכשיר אינספור יישומים ותוכנות (רובן צד שלישי) ולהפוך אותו למגוון ולמועיל הרבה יותר. בנוסף, הוא מאפשר ניהול קבצי אופיס, וגם חיבור הטלפון לשרתי הארגון.

אינטרנט סלולרי
גלישת אינטרנט בסלולר הייתה בעבר מייגעת. כיום, הודות לתקשורת המהירה, לאיכות הטלפונים וכן גודל הצג שלהם, ההנאה בהחלט עלתה מדרגה. בדומה למה שאתם מכירים מהמחשב האישי הביתי, סלולרים רבים מצוידים בדפדפנים מובנים, תומכים בפרוטוקולי HTML וביישומי Java ואפילו פלאש.

דואר אלקטרוני
אחת מיכולותיו הטריביאליות של הטלפון הסלולרי כאמצעי תקשורת, היא הטיפול בדואר אלקטרוני. אבל, בעוד המכשירים הפשוטים מציעים תמיכה לוקה בחסר, הרי שטלפונים חכמים יציעו תמיכה מתקדמת, לעיתים בצורת 'דואר בדחיפה', כלומר האפשרות לקבלת דוא"ל בכל רגע נתון ובזמן אמיתי, ממש כמו במחשב האישי או המשרדי.

יישומים נוספים שכדאי לשים לב אליהם:

שיחות וידאו
ברוב מכשירי הדור השלישי בתקן GSM (טכנולוגיות UMTS / HSPA ) ניתן לבצע שיחות וידאו אינטראקטיביות, כלומר לשוחח ובמקביל לראות את בן-שיחנו. רוב הסלולריים הללו מצוידים במצלמת וידאו קטנה בחזית, וזאת בנוסף למצלמה הדיגיטלית העיקרית של הטלפון.אם אין לכם צורך בשיחות וידאו, אפשר להסתפק בטלפון שאינו מאפשר ביצוע יישום זה.

ניווט
מקלטי GPS /  A-GPS  כבר מצויים בלא מעט מכשירים סלולריים כיום. באמצעותם ובאמצעות תוכנת ניווט שמותקנת במכשיר (או מוצעת ע"י החברה הסלולרית בתשלום) ניתן לנווט ולקבל הנחיות נסיעה בערים, בכבישים ואפילו בשטח.
חזרה


זיכרון, סוללה

זיכרון
במקביל להתפתחות יכולותיהם של הסלולרים בתחומי המולטימדיה ובעיקר אלה הקשורות לצילום דיגיטלי, נוצר הצורך להגדיל את נפח האחסון. יותר ויותר טלפונים, בעיקר טלפונים חכמים או לשימושים מוזיקליים, כוללים נפח זיכרון פנימי מכובד. אבל, כשהנפח הפנימי  אוזל, ניתן לשמור קובצי מולטימדיה על גבי כרטיס זיכרון, שנכנס לחריץ הרחבה ייעודי,
בדרך כלל בדופן המכשיר הסלולרי. הפורמט הפופולרי נכון לעכשיו הוא microSD, שמאופיין בגודל פיזי זעיר. הוא מציע נפח אחסון של 32MB ועד 16GB.

סוללה
רוב הסוללות הנטענות הנמצאות כיום בטלפונים סלולריים הן מסוג ליתיום-יון (Lithium-Ion ). הללו החליפו את סוללות הניקל-קדמיום (NiCd) והניקל-מטל (NiMh) במכשירים הניידים בשנים האחרונות, ומציעות אורך חיים גבוה יותר מאלו. דגמים אחדים פועלים באמצעות סוללת ליתיום פולימר מוצק (Lithium Polymer ), שמציעה מתח והספק טובים יותר, והיא גם בטוחה לשימוש וידידותית מאד לסביבה.
סוג ונתוני הסוללה ולעתים גם גודלה הפיזי, הם אלה שיקבעו בסופו של דבר את משך השימוש של הטלפון הסלולרי, לאחר טעינתו. הנתון מצוין בזמן שיחה ובזמן המתנה.

חזרה


נתוני קרינה

זה לא סוד, שטלפונים סלולריים פולטים קרינה. כשאנו מתכוונים לרכוש טלפון סלולרי חדש, רובנו, לא מודעים כלל לנתוני הקרינה בטלפון הסלולרי שלנו, למרות שכל היצרנים מחויבים להציג נתון זה. הקרינה הנספגת בגוף מצוינת באמצעות מדד הנקרא
'שיעור ספיגה סגולית' (Specific Absorption Rate), או SAR, הנמדד ביחידות של ואט לקילוגרם. ישנה שיטת מדידה אמריקנית ואירופאית, ובכל מקרה, רצוי שנתון ה-SAR לא יעבור 1.6 SAR או 2 SAR.

מילון מקוצר למונחים סלולריים

3G
הדור השלישי של הסלולר. בדור הראשון פעלו טלפונים סלולרים אנלוגיים, בדור השני נכנסו הדיגיטליים, ואנו כרגע נמצאים בשלב שבו הדור השלישי הוא הפופולרי. בטכנולוגיה זו תעבורת הנתונים עומדת על 2 mbps. בין הטכנולוגיות הרלוונטיות: WCDMA, UMTS, EV-DV, CDMA2000, TD-SCDMA.

A-GPS
Assist-GPS - טכנולוגיה משלימה ל-GPS, שעושה שימוש לא רק בלוויינים אלא גם ברשת הסלולרית.


Bluetooth
טכנולוגית אלחוט לטווחים קצרים - בדרך כלל עד 10 מטרים, המאפשרת לקשר בין התקנים שונים.


CCD
Charge Coupled Device - רכיב או חיישן קולט אור במצלמות דיגיטליות, עשוי לרוב מסיליקון ועליו מצויה רשת שכל ריבוע בה הוא פיקסל. כשמתבצע צילום, נטענים הפיקסלים במטען חשמלי לפי כמות האור אליה נחשפו.

CDMA
Code Division Multiple Access - טכנולוגיה לתקשורת סלולרית עם ריבוי גישות מקודד. נעשה שימוש בקוד ייחודי לכל משתמש המאפשר העברת כל השיחות של מנויי תא אחד בפס רחב ללא עירוב ביניהן. את הטכנולוגיה מפעילה בישראל חברת פלאפון.

CIF
Common Interchange Format - איכות הצילום הנמוכה ביותר הקיימת בסלולר ( 100,000 פיקסלים, או 0.1 מגה פיקסל). משמשת כיום בעיקר ברמה של מצלמה חזיתית לשיחות וידאו.

CMOS
Complementary Metal Oxide Semiconductor - רכיב צילום במצלמות דיגיטליות, פופולרי במיוחד במצלמות שבטלפונים סלולרים. הרכיב זול ליצור מאשר CCD ונחות ממנו באיכותו. מורכב משתי-וערב של תאים הקולטים אור והופכים אותם למתח חשמלי. האותות החשמליים מיצרים קובץ מפת סיביות, bit map שהיא בעצם הבבואה שצולמה.


CSTN
Color Super Twisted Nematic - טכנולוגיה פסיבית של תצוגת LCD המציעה איכות נמוכה ומחיר זול יחסית. 

Dual Band
טכנולוגיה המאפשרת לסלולרי (בעיקר GSM) להשתמש בשני תדרים שונים. למשל: 900/1800 MHz .


EDGE
Enhanced Data for Global Evolution - טכנולוגית ביניים של דור שלישי הנקראת גם דור 2.75 ומאפשרת לסטנדרט ה- GSM לטפל בהעברת מידע במהירות ממוצעת של 384 kbps.

EV-DO
Evolution Data Optimized - טכנולוגיית שידור סלולרית המתבססת על CDMA והמאפשרת תעבורת נתונים מהירה ( 500 kbps ועד2.4 mbps במצב אופטימלי), אך אינה מאפשרת ביצוע שיחות וידאו. למרות הצהרות של פלאפון המפעילה אותה בישראל, היא אינה נחשבת טכנולוגיית דור שלישי (3G ) במלואה.

GPRS
General Pocket Radio Services -  תקן סלולרי להעברת מידע בצורת מנות בחיבור קבוע לאינטרנט, מבוסס GSM. המהירות נחשבת אטית מאד - ניתן להגיע לקצב העברת נתונים  של 115 kbps.

GPS
Global Positioning System - איכון באמצעות מערך של 24 לוויינים בחלל שמקיפים את כדור הארץ. ניתן להיעזר בהם כדי לקבוע מיקום גאוגרפי ולנווט לכל יעד.

GSM
Global System Mobile - סטנדרט תקשורת סלולרית שמקורו באירופה, והוא הנפוץ בעולם. בישראל, הטכנולוגיה קיימת אצל סלקום, orange ופלאפון.

HSPA
תקשורת דור 3.5 מהירה, שכבר פועלת ברשתות הסלולר של סלקום, orange ופלאפון. קצב העברת הנתונים עשוי להגיע ל-7.2 mbps.

IDEN
Integrated Dispatch Enhanced Network - קשר דו-כיווני PTT משולב בתקשורת סלולרית, על בסיס טכנולוגיית הסלולר TDMA, עם קצב העברת נתונים של עד 96 kbps, פיתוח של מוטורולה. בישראל מפעילה מירס את הטכנולוגיה.

IMEI
International Mobile Equipment Identity - המספר הסידורי והזיהוי הייחודי של המכשיר הסלולרי, מורכב מ-15 ספרות.

Java
סביבה להרצת יישומים שונים, פיתוח של חברת סאן. הגרסה המיועדת למכשירים ניידים נקראת  Java2 Platform,Micro Edition-  J2ME

LCD
Liquid Crystal Display - צג גבישי נוזלי- המסך המצוי בסלולרים, מחשבי כף יד, ועוד. מנצל שתי שכבות מצע קוטביות שביניהן גביש נוזלי. זהו חומר שאינו לגמרי מוצק, ולא לגמרי נוזלי. זרם חשמלי שעובר בנוזל מישר את הגבישים כך שאור אינו יכול לעבור דרכם. החזרת האור בצורות מגוונות יוצרת תצוגה.

MMS
Multi-Media Messaging Services - יישום משופר של SMS, באמצעותו ניתן לשלוח קובצי מולטימדיה, קול ותמונה.

OLED
Organic Light Emitting Diode - טכנולוגיה חדשה של מסכים המציעה איכות טובה בהרבה מזו של ה-LCD (עיינו בערך). בתוך כל פיקסל נמצא חומר אורגני אשר במגע עם חשמל מפיץ אור ולעומת LCD לא מחייב תאורה פנימית, ועל כן צריכת החשמל נמוכה. יתרונות: אפשרות צפייה בזווית חדות, מסך דק, תצוגת צבעים טובה יותר, קצב רענון גבוה, חומר ייצור זול יותר וכו'.

PTT
Push to Talk - שיטת תקשורת אלחוטית דו-צדדית, המתבצעת בלחיצת כפתור, כמו ב'ווקי-טוקי'.

Qwerty
צורת סידור המקשים במקלדת, כשהאותיות הנפוצות בשפה האנגלית ממוקמות במרכז. המונח נקרא כך על שום ששת האותיות הנמצאות בשורה העליונה בצד שמאל. כיום רואים יותר ויותר מחשבי כף יד המאובזרים במקלדת QWERTY זעירה.

Quad Band
טכנולוגיה המאפשרת למכשיר סלולרי לפעול ב-4 תדרי GSM שונים -850/900/1800/1900 MHz ולתת כיסוי עולמי של אירופה, ארה"ב ואזורים רבים נוספים בעולם.

RDS
Radio Data System - יישום ברדיו FM שמאפשר להציג גם את שם התחנה ושאר מידע טקסטואלי.

Roaming
נדידה - יתרון המיושם בטכנולוגית ה-GSM והמאפשר לטלפון הסלולרי לפעול בכל מקום בעולם, באמצעות רשתות סלולריות של מדינות אחרות.

SIM
Subscriber Identity Module - כרטיס זיהוי חכם ייחודי לטלפון סלולרי, בעיקר בטכנולוגית GSM. הכרטיס מסוגל לאחסן נתונים שונים כמו מספרי טלפון, וניתן להעבירו בין מכשירים שונים, אם אינם נעולים (SIM Free).

SMS
Short Message Service - מיסרון, שירות לשליחת וקבלת הודעת טקסט קצרה.

SpeakerPhone
רמקול באמצעותו ניתן לשוחח ללא אחיזת המכשיר.

Streaming
טכנולוגיה המאפשרת "להזרים" בזמן אמיתי מוזיקה או וידאו

T9
יישום המאפשר לזהות לחיצות כאותיות לשם הקלדת טקסטים מהירים במקשים קטנים. היישום נעזר במילונים לשם חיזוי המילים הרצויות.

Tri(ple) Band
טכנולוגיה המאפשרת למכשיר סלולרי לפעול ב-3 תדרי GSM שונים - למשל: 900/1800/1900 MHz .

UMTS
Universal Mobile Telecommunication Service - מערכת תקשורת סלולרית אוניברסלית- טכנולוגיית דור שלישי (3G) מבוססת GSM.

VGA
Video Graphics Array - איכות מצלמה של 0.3 מגה פיקסל ( או 300,000 פיקסלים). איכות הנחשבת נמוכה מאד כיום.

WAP
Wireless application protocol - פרוטוקול וותיק לגלישה באינטרנט הסלולרי.
 
WI-FI
Wireless Fidelity - אינטרנט אלחוטי - רשת אלחוטית מקומית בתקן IEEE 802.11.

חזרה


 

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪