איך קונים מצלמה דיגיטלית?


עד שאיכות הצילום בטלפונים הסלולריים תשתפר ותהווה חלופה אמיתית, המצלמה הדיגיטלית עוד תשרת אותנו בנאמנות, כשהיא מפיקה זיכרונות נעימים מהטיול בקנדה, וממסיבת השחרור של הבן. המחירים יורדים, ולא פשוט למצוא את האחת שמתאימה, בין מאות המצלמות הדיגיטליות המוצעות למכירה. כמה מגה פיקסלים? איזה זום? על איזה פונקציות לשים דגש?

סוגי מצלמות והתאמתן למשתמש

מצלמות קומפקטיות
בעבר, הן נקראו מצלמות Point & Shoot, כלומר, 'כוון וצלם': הכוונה הייתה שהמצלמות הללו הציעו פשטות טכנולוגית עם קלות בתפעול ובהבנה, ולמעשה כל אחד יכול היה  לאחוז במצלמה ולצלם. למען האמת, הדבר נכון גם היום, אלא שרבות מהמצלמות הקומפקטיות כבר לא בהכרח פשוטות. הן משופעות באיכות, בטכנולוגיה ובאינספור פונקציות שהופכות את חלקן למשהו איכותי שניתן היה רק לחלום עליו, לפני 4-5 שנים.
מצלמות קומפקטיות נקראות כך כי רובן מציעות ממדים טובים, חלקן ממש נכנסות בקלות לכף היד או לכיס.
הן מאפשרות לצלם באופן אוטומטי, מיועדות לרוב המשתמשים, מתחילים ומנוסים, וחלקן אף מציעות שימוש חצי-אוטומטי, לאנשים שרוצים לשלוט בעצמם בפונקציות השונות ובאיכות המתקבלת. בקטגורית המצלמות הקומפקטיות תמצאו מצלמות אולטרה-קומפקטיות, שהן בדרך כלל דקיקות ומעוצבות לעילא, מצלמות קומפקטיות רגילות, מהסוג שנמצא כמעט בכל בית, ומצלמות קומפקטיות דמויות SLR. רוב המשתמשים יאמצו בחום את שני הסוגים הראשונים. מצלמות קומפקטיות מציעות כיום איכות של 4 ועד 12 מגה פיקסל.

מצלמות למתקדמים
הן גדולות, איכותיות, וכוללות שלל פונקציות ויכולות כוונון ושליטה ידניות, שמתאימות למתקדמים מאד ולמקצוענים. מצלמות D-SLR ( או SLR) לא מיועדות לכל אחד, כי הן גדולות וכבדות מדי למשתמש הממוצע, וגם כי הן פשוט יקרות מדי לרוב האנשים. יתרונן הגדול - למי שזקוק בכך - הוא היכולת להוסיף אביזרים ייעודיים כמו עדשות ומבזקים מסוגים שונים. אגב, הן דורשות שמירה ותחזוקה מיוחדת ועלות התיקון של מצלמות כאלו היא גבוהה מאד.

מצלמות דמויות SLR
סוג נוסף של מצלמות הוא למעשה ייצור כלאיים: מצלמות אלה נקראות  דמויות SLR, והן גם נראות גדולות ומאסיביות יותר ממצלמות קומפקטיות. יתרונן: בדרך כלל הן מאובזרות בעדשת זום גדולה בהרבה מזו שבמצלמות קומפקטיות, וכן יכולות כוונון ואיכות משופרים, וכל זאת במחיר נמוך בהרבה ממצלמות D-SLR.

חזרה


מפרט עיקרי

את מכלול הנתונים וההסברים תוכלו לבדוק במילון המונחים למונחי צילום דיגיטלי. במדריך זה, כללנו את הדברים העיקריים שכדאי לדעת.

כמה מגה פיקסל?
אחד הנתונים הכי ידועים והכי משפיעים על הצרכנים - לא תמיד בצדק - הוא איכות המצלמה, שמצוינת ביחידות מגה פיקסלים. שיהיה ברור, לנתון הזה ישנה חשיבות, אך הוא מוגזם ומוערך יתר על המידה: איכות התמונה המתקבלת מושפעת גם מהחיישן, ומשלל מרכיבים אופטיים שמצויים במצלמה. כולם רוצים, כמה שיותר (מגה פיקסלים), והסטנדרט כיום הוא לפחות 6-7 מגה פיקסל. אבל האמת שלשימוש רגיל, כלומר הצגת התמונות במחשב ומדי פעם הדפסתן בגודל רגיל ( 10 על 15)או אפילו מוגדל, מספיקות מצלמות באיכות של 4 או 5 מגה פיקסלים, ואין צורך לרוץ ולקנות את האיכות הגבוהה ביותר שקיימת. רוצים להדפיס תמונות באופן מפורט ואיכותי בהגדלה מעבר לכך? אז יש מצב לשקול מצלמות עם איכות גובהה יותר.

זום אופטי
למצלמות דיגיטליות קומפקטיות זום אופטי X3 אוX4. כלומר, ניתן להגדיל את האובייקט המצולם פי שלוש או ארבע, מבלי להתקרב אליו פיזית. מומלץ לרכוש מצלמה בעלת זום כמה שיותר גדול. בניגוד לעבר, כיום ישנן אף מצלמות קומפקטיות שמציעות זום גדול של X6 ואפילו X8. כדאי לדעת, שאם זום אופטי הוא העניין שלכם (צילום נופים, מרחבים, ספורט, וכו') - מצלמות דמויות SLR יציעו עדשות זום עם הגדלה של X10 ומעלה. אגב, לזום הדיגיטלי משמעות זניחה באיכות המצלמה, ולכן אל תקחו את נתוניו בחשבון: הוא מסמל את הגדלת התמונה באופן דיגיטלי על חשבון האיכות.

פוקוס
לכל המצלמות מנגנון פוקוס (מיקוד) אוטומטי. חצי לחיצה על כפתור הצילום גורם לעדשה למקד עצמה כלפי האובייקט, וגורם לתמונה להיות ממוקדת וחדה. משתמשים מתקדמים אולי יעדיפו מצלמה מקצועית שמציעה הפעלת הפוקוס באופן ידני, על כל פנים רוב המצלמות הקומפקטיות אינן מאפשרות זאת.

הצג
הצג הצבעוני, הוא העיניים של המצלמה, או יותר נכון, מה שהמצלמה רואה, פחות או יותר. חשיבותו רבה, ואיכותו גם היא חשובה. בדקו את חדות התמונה ואיכותה, ולא פחות חשוב: כיצד הצג מתפקד באור שמש חזק, ישנם צגים שפשוט לא ניתן לצפות בהם בתנאי תאורה חזקים. ככל שהצג גדול יותר הרי זה משובח וגם אופנתי היום, אבל ישנן מצלמות שמרוב שהצג גדול, לא נשאר מקום לאצבעות ולכפתורים. לאחרונה צצות להן מצלמות המצוידות בצג-מגע. הכרחי? ממש לא, בעיקר גימיק ועוד פריט רגיש שעלול להישרט ולהיפגם. המלצתנו היא לבחור מצלמה שמצוידת גם בעינית צילום ולא רק בצג. הדבר יכול לסייע בשעה שרוצים לחסוך בסוללה (הצג הוא זללן סוללה גדול), אפשר לכוון דרך העינית ולצלם.

זיכרון
רוב המצלמות אינן כולות זיכרון פנימי. לשם אחסון התמונות וסרטוני הוידאו שצילמתם, רכשו כרטיס זיכרון בנפח אחסון טוב (המצלמה נמכרת בדרך כלל עם כרטיס בנפח קטן מדי), כלומר, לפחות 4GB ומעלה, והנפח קשור לכמות התמונות שאתם מצלמים, ולאיכותן: ככל שהן איכותיות יותר, הן שוקלות יותר ומחייבות שימוש בכרטיס גדול יותר. עלותם של כרטיסי זיכרון כבר אינה גבוהה, כיום ניתן לרכוש כרטיס זיכרון ענק עם 16GB במחיר שמתחיל ב-160 שקל, רק קחו בחשבון את ההוצאה הנוספת הזו. שלושה פורמטים פופולריים בכרטיסי זיכרון: SD, XD, ו-Memory Stick שבו עושה שימוש בעיקר סוני. נכוו להיום, הכרטיס הנפוץ בעולם הוא SD, אך ישנן מצלמות שקולטות מגוון כרטיסי זיכרון.

חזרה


פונקציות שונות

כחלק ממלחמת השיווק האגרסיבית, מנסה כל יצרן להראות שהמצלמה שלו משופעת באינספור פונקציות. בסופו של דבר, רובכם לא זקוקים למרבית הפונקציות, כך שלא תמיד כדאי להשקיע כסף במצלמה עמוסה ביכולות מיותרות. הנה כמה פונקציות שדווקא כן כדאי לקחת בחשבון:

מנגנון ייצוב תמונה
מנגנון חשוב שמאפשר להפיק תוצאות איכותיות גם כשהיד רועדת. הקפידו על מנגנון ייצוב תמונה אופטי, ולא דיגיטלי.

מצבי צילום מוגדרים מראש
הפונקציה הזו עשויה להועיל בעיקר למתחילים. המדובר בהתאמת המצלמה לסוגי צילום באווירה שונה (למשל: ילדים, או צילום לילה, או צילום נוף, פעילות ספורט וכו') עפ"י הגדרות שהיצרן הטמיע במצלמה. כל שנתור לצלם הוא להתאים את סוג הצילום להגדרה במצלמה, מבין האפשרויות המוצעות לו – המצלמה כבר תכוון את עצמה בהתאם.

הסרטת וידאו
היכולת להסריט סרטוני וידאו היא חביבה. בדקו מה קצב הרענון של הוידאו - העדיפו מצלמה שמסריטה ב-30 תמונות בשנייה, עם רזולוציה של לפחות 640 על 480 פיקסלים. כיום, רבות מהמצלמות מאפשרות להסריט ללא הגבלת זמן – כעד מה שכרטיס הזיכרון מאפשר. בסופו של דבר, איכות ההסרטה ברוב המצלמות אינה משתווה לזו שמופקת ממסרטת וידאו עצמאית, אך אפשר לנצל את היכולת, והיתרון הוא בהעברה מהירה למחשב: פשוט שולפים את כרטיס הזיכרון וצופים בחומר שהוסרט.

זיהוי פנים
פונקציה מועילה וחביבה היא זיהוי פנים, וכיום ישנה גם פונקציה לזיהוי חיוך! אתם יודעים כמה קשה לתפוס את הילד הקטן מחייך...

חזרה


נוחות בשימוש

ממדים ומשקל
בסופו של דבר, צורת המצלמה היא זו שמתאימה לכם באופן אינדיבידואלי. לא כל אחד אוהב 'לנפנף' במצלמה הענקית שלו בחו"ל - לעיתים זו פשוט הזמנה לשוד. רוב האנשים, ככל הנראה מסתדרים היטב עם מצלמה קומפקטית בממדיה – כזו שנכנסת לכף היד, לכיס או במקרה הגרוע, לנרתיק קטן או לפאוץ'. גם למשקל ישנה חשיבות; מצלמות אולטרה קומפקטיות שוקלות עד 200 גרם ומאפשרות לצלם ביד אחד. מצלמות רגילות שוקלות 200 עד 300 גרם, ומצלמות SLR מגושמות יותר ומשקלן עשוי להגיע עד ל-500 גרם ויותר. הכלל פשוט: ככל שהמצלמה כבדה יותר, הידיים מתעייפות מלאחוז בה.
אגב, המהדרין שמעוניינים לצלם נופים או סצינות אחרות שמחייבות יציבות, יכולים לרכוש חצובה ולחבר אליה את המצלמה.

אחיזה
בדקו אם המצלמה נוחה לאחיזה. ישנן מצלמות כל כך דקות שהן פשוט לא נוחות לאחיזה ולצילום - עומס הכפתורים ומיקומם והיעדר תמיכה לכרית כף היד, עלול לפגוע במהירות ובספונטניות הצילום שלעיתים כל כך חשובים. ישנן מצלמות שכוללות מעין מגרעת או משטח מחוספס שמקל על האחיזה, שהו אלמנט מומלץ ומועיל.

ידידותיות למשתמש
בדקו שאתם מצליחים לדפדף ולהבין את שלל התפריטים ותתי-התפריטים. כיום, ישנן מצלמות (נכון לעכשיו, דגמי אולימפוס) שאף כוללות תפריט בעברית – חלקכם יימצאו בו יתרון והקלה על השימוש. בדקו האם המצלמה נמכרת עם תוכנת העברת ועריכת תמונות, והאם היא ידידותית להתקנה ולשימוש.

חזרה


הסוללות

משום-מה, אנשים נוטים להתעמק בסוגיות שונות הקשורות לאיכות, אך מתעלמים מעניין הסוללות. אבל, יש מקום לתשומת לב: מצלמה היא אביזר נייד, וגם כזה שנוהג לזלול סוללות באופן מרשים. לפני רכישת מצלמה, בדקו באיזה סוללות היא משתמשת. ישנן מצלמות שכוללות סוללת ליתיום-יון ייעודית נטענת, ואחרות שבאות עם 2- 4 סוללות 'אצבע' AA - שהוא גודל פופולרי של סוללה. אמנם סוללות ליתיום הן מודרניות, קומפקטיות וקלות-משקל ולעיתים גם מציעות זמן שימוש משופר. אבל, מה תעשו אם נתקעתם ליד מגדל אייפל עם מצלמה ששווקה חיים? יתרון ה-AA: זהו גודל סטנדרטי ואפשר תמיד לקפוץ לחנות הקרובה ולרכוש סוללות - לאו דווקא נטענות. בדקו נתוני זמן שימוש בסוללה במפרט המוצהר, אך בעיקר בקשו חוות-דעת של אנשים שכבר השתמשו במצלמה הספציפית.

חזרה


מחיר ואחריות

מגוון הדגמים בשוק הוא עצום, וכך גם טווח המחירים. לתשומת לבכם, ישנן בשוק גם מעט מצלמות זולות מאד שאינן כוללות זום אופטי. המלצתנו היא בפירוש לא להתלהב מהמחיר ולהימנע מהן. המחירים המצוינים כאן מתייחסים אך ורק למצלמות בעלות זום אופטי.

מחיר מצלמה דיגיטלית קומפקטית מתחיל ב- 400 שקל ועד 3,000 שקל.
מחיר מצלמה דמוית SLR מתחיל ב-800 שקל ועד 4,000 שקל.
מחיר מצלמת D-SLR מתחיל ב-1,900 שקל ועד 40,000 שקל ויותר למצלמות מקצועיות משוכללות ומאובזרות.

אחריות
משך האחריות שניתן למצלמות דיגיטליות עומד על שנה למצלמות זולות, ושנתיים עד שלוש לרוב המצלמות. המלצתנו לרכוש מצלמה שמעניקה אחריות כמה שיותר ארוכה: מצלמה דיגיטלית היא מכשיר קומפקטי יקר יחסית לתיקון, שחשוף לפעילות אינטנסיבית ולתנאי מזג אוויר, ועלולה להיפגע.

שורה תחתונה
1.    מצלמה אולטרה-קומפקטית היא סקסית ומושכת מבטים, אך לא תמיד איכות הצילום והמפרט מצדיקים את המחיר שהוא גבוה יותר.
2.    מצלמה באיכות 5-6 מגה פיקסל ומעלה תתאים לכל שימוש משפחתי. אם אתם רוצים פירוט טוב של תמונות בהדפסת ענק, רכשו מצלמות עם יותר מגה פיקסלים.
3.    בחרו מצלמה לא רק לפי מפרט ותקציב, אלא גם לפי גודל פיזי וממדים שמתאימים לכם ולשימושיכם.
4.    העדיפו זום אופטי כמה שיותר גבוה. מינימום X3 או X4.
5.    צג גדול הוא פינוק אמיתי, אך לא שווה אם אינו מאפשר צפייה איכותית באור חזק.
6.    עדיפה מצלמה שמזינה סוללות אצבע (AA) מאשר ליתיום-יון ייעודיות, בעיקר בשל זמינות סוללות AA בכל מקום.
7.    רכשו מצלמה שמעניקה משך אחריות כמה שיותר ארוך.

חזרה


 

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪