איך קונים עכבר למחשב?


חוטי או אלחוטי? אופטי או לייזר? לא משנה איך תבחרו אותו, לעכבר ישנו מקום של כבוד בחיים הדיגיטליים שלנו, ולכן לצורתו ונוחות השימוש בו ישנה משמעות רבה. במדריך זה נכוון אתכם בין סוגי העכברים העומדים לרשותכם, וננסה להתאים עבורכם את העכבר המנצח
 

אופטי או לייזר?

את מקומו של הכדור בתחתית העכבר, תפסו בשנים האחרונות שני אמצעי תנועה ועקיבה מתקדמים יותר, אופטי ולייזר. הם נבדלים האחד מהשני, ביכולת הדיוק. בתחתית העכבר האופטי מצויה קרן אור LED אדומה, ובתחתית עכבר הלייזר מצויה כפי שניתן להבין, קרן לייזר בלתי נראית. קרן הלייזר ממוקדת יותר מקרן האור, ולכן עכברים מונחי לייזר מעניקים באופן תיאורטי יכולת תגובה מהירה יותר, ודיוק רב יותר. הדיוק נמדד ביחידות רזולוציה dpi.
ככל שהנתון גבוה יותר, משמעות הדבר שאיכות הסריקה של העכבר גדולה יותר, והוא מסוגל להבחין בין תזוזות קטנטנות טוב יותר, ולכן הוא רגיש יותר. ניתן לרכוש עכברים שמציעים 800 ועד 2400dpi, ובדרך כלל הנתון בעכברי לייזר הוא גבוה יותר.
בסופו של דבר, רוב עכברי לייזר יקרים ואולי גם מדויקים יותר, אך למשתמש הממוצע, ממש אין לכך חשיבות וגם קשה לעמוד על ההבדלים. ייתכן וגיימרים או גרפיקאים עשויים לדרוש דיוק רב מהעכבר שלהם, ועבורם מומלצים עכברי לייזר. 

נציין, שישנה טכנולוגית עקיבה נוספת וחדשה יחסית שפיתחה מיקרוסופט שנקראת Blue Track. זהו למעשה שילוב בין העוצמה האופטית עם הדיוק של הלייזר, לקבלת יכולת עקיבה
מרשימה על יותר משטחים: העכבר עושה שימוש באור כחול ובעדשה רחבה ומסוגל לפעול בדיוק רב על גבי כל משטח אפשרי (מלבד זכוכית או מראה).

חזרה


חוטי או אלחוטי?

רוב העכברים החוטיים מתחברים באמצעות כבל USB או PS/2. אבל, חוטים בשנת 2010 זה מתחיל להיות קצת פאסה. רבים מעדיפים את העכבר שלהם (כמו גם אביזרים נוספים) משוחרר לגמרי מתלות בחוט. כיום מאד פופולרי למצוא עיסקאות בנדל, כלומר עכבר ומקלדת אלחוטיים שנמכרים יחד. בנוסף, ישנם כיום עכברים אלחוטיים שמשמשים גם כשלטים-רחוקים שמיועדים לתפעול מצגות או לשליטה במערכות מחשב סלוני ( HTPC) או מדיה סנטר.
המדובר לכל הדעות בפינוק ובנוחות, עם יתרונות אך גם חסרונות: חיבור פחות אמין, תלות בסוללות, ומחיר יקר יותר. ישנן שתי טכנולוגיות אלחוט הנפוצות בקרב עכברים:

עכבר אלחוטי RF
הפופולרי מבין העכברים האלחוטיים, פועל באמצעות גלי רדיו ( RF) בתדרי 2.4Ghz לטווחים של עד 10 מטרים. העכבר נמכר עם מתאם USB קטן שממתחבר למחשב ומשמש כמקלט.

עכבר אלחוטי  Bluetooth
פחות פופולריים הם עכברים אלחוטיים שפועלים באמצעות קישוריות Bluetooth מובנית, והללו מאפשרים טווח פעולה של עד 10 מטרים מהמחשב. אגב, גם הם פועלים בתדרי 2.4Ghz. טיפ: ברבים מהמחשבים הניידים ישנה קישוריות Bluetooth אלחוטית. תוכלו לרכוש עבורם עכבר Bluetooth ייעודי למחשבים ניידים, שאינו מחייב שום מתאם USB, וכך לשמור כניסת USB פנויה להתקנים נוספים. 

הסוללות
עכברים אלחוטיים ניזונים באמצעות סוללות AA או AAA. יצרנים יודעים לספר, שהעכברים שלהם מציעים זמן שימוש של סוללות שיכול להגיע לחצי שנה ואפילו 10 חודשים. בדרך כלל הנתון היותר מדויק הוא שבועות עד מספר חודשים, וזה עשוי כמובן להשתנות בהתאם לשימוש. רובם יודעים לציין בנורה אדומה כשהסוללות אמורות לסיים חייהן. קחו בחשבון, שאם לא תחליפו סוללות, תמצאו עצמכם ללא יכולת שימוש בעכבר. כדי להקל על השימוש, ישנם עכברים נטענים - בדרך כלל עריסת הטעינה אליה מכניסים את העכבר משמשת גם כיחידת המקלט האלחוטית.

חזרה


סוגי עכברים עכבר סטנדרטי

עכבר סטנדרטי מעוצב בצורה חלקה ושמרנית יחסית, ובדרך כלל כולל שני מקשים עיקריים: מקש ימין ומקש שמאל. כמעט כל העכברים כוללים כיום כפתור גלילה, שמוצב עפ"י רוב במרכז, בין שני המקשים, ותפקידו לגלול מעלה-מטה דפי מסמך או אינטרנט. יתרונו הגדול של העכבר הזה, בפשטות הפעלתו ובמחירו הזול.

עכבר מולטימדיה
ישנם דגמים (חוטיים או אלחוטיים)יקרים ומשוכללים יותר מעכברים סטנדרטיים, שמצטיינים בקיצורי דרך שעשויים להקל על שימושי מולטימדיה. תמצאו שם כפתורי גלילה רב-שימושיים, כפתורים שמאפשרים לדפדף קדימה או אחורה בדפדפן, להגדיל או להקטין מסמך או תצוגת וידאו, ולעיתים אפילו לתפעל את נגן המוזיקה, או את תוכנות המסרים המידיים.

עכבר למחשבים ניידים
לא תמיד נוח להשתמש עם האצבעות במשטח המגע הקטן של המחשב הנייד, וגם קיומו של מוט שליטה קטנטן בדגמים אחדים של ניידים, לא בהכרח מסייע. הפתרון הפופולרי: לחבר עכבר של ממש. לשם כך, נמכרים עכברים קומפקטיים (חוטיים או אלחוטיים), והם כוללים בדרך כלל פחות כפתורים, וניזונים עפ”י רוב מסוללה אחת בלבד. אחדים מהם מאפשרים להכניס אליהם את מתאם ה-USB כשזה אינו בשימוש, ולעיתים מתאם זה הינו מגנטי, כך שאפשר להצמיד את העכבר למחשב הנייד בשעה שמתניידים.


עכבר ארגונומי
במסגרת אופנת הארגונומיה, כלומר התאמת האביזר לנוחות העבודה ולבריאות המשתמש,
ישנם דגמי עכבר שמתהדרים בתכנון ארגונומי. אחדים מדגמים אלו מחייבים פרק הסתגלות מסוים, הם פשוט לא נוחים בשימוש ראשוני. עכברים סטנדרטיים יוצרים זווית גדולה בין האמה לבין כף היד, כזו שעלולה לגרום לבעיות ודלקות בשורש כף היד.
בכדי לפתור זאת, ישנם עכברים ארגונומיים עם תכנון שונה: חלקם אנכיים בעלי מנח ניטרלי בשורש כף היד,  אחרים שטוחים ורחבים, עם זווית קטנה יותר בין האמה לכף היד, וישנם כאלה שמשלבים בין שתי השיטות, ומציעים מנח שאינו לגמרי אנכי אך גם אינו מקביל למשטח העבודה, אלא בזווית של 20 עד 45 מעלות ביחס למשטח העבודה.
רבים מהעכברים הארגונומיים מעוצבים בצורה שאינה סימטרית, וכוללים שקעים ומגרעות שמיועדים להתאמת האחיזה בצורה טובה יותר.
וישנם דגמים ארגונומיים שבניגוד לשאר העכברים, ניצבים באופן קבוע על משטח העבודה ואין צורך להזיזם. את מלאכת התנועה מבצעים ע"י הזזת גלגל עקיבה (TrackBall)באמצעות האצבעות. שוב, לא קל להתרגל לשימוש, אך יש הטוענים שתצורה זו בריאה יותר לשימוש.
 

עכבר לגיימרים
רוב רובם של העכברים לגיימרים הם דווקא חוטיים, ולא אלחוטיים: חיבור חוטי יהיה תמיד איכותי, מדויק, ואמין יותר. כמעט כל הדגמים לגיימרים מונחים באמצעות לייזר לצורך דיוק מרבי, והמשתמש יכול בדרך כלל לשלוט ולכוון את סוג הרזולוציה הרצויה לו, מבין מספר אופציות. עכברים לגיימרים מציעים רזולוציה גבוהה מאד, ישנם דגמים שמגיעים אף ל-3200dpi. מלבד אורות ואפקטים ססגוניים (שמטרתם להעצים את חווית המשחק...), הם מציעים יכולת התאמה אישית גבוה: ניתן למשל, לשנות את משקל העכבר ע"י הוספת או הורדת משקולות קטנות. ניתן לתכנת את הכפתורים השונים בהתאם למשחק כזה או אחר, או בהתאם לנוחות. כדאי לציין, שכל הפיצ'רים הללו, מתבטאים גם במחיר יקר.

חזרה


נוחות השימוש

לכל אחד, רמת ציפיות שונה מהעכבר שלו, ודרישות שונות בכל הקשור לעיצוב, ממדים, מגע, מבנה וצורת אחיזה, משקל ומספר הכפתורים, סידורם ונוחות הפעלתם.
אל תרכשו עכבר, לפני שבדקתם את התאמתו לכף היד שלכם, וגם אחזתם ושיחקתם בו, והגעתם למסקנה שאתם יכולים לחיות עימו בשלום, ולהתרגל במהירות להפעלתו.
לא תמיד ריבוי המקשים הוא לטובה: לעיתים קרובות, דווקא עדיף עכבר כמה שיותר מינימליסטי, עם מעט מאד כפתורים.
דבר נוסף: אם אתם שמאליים, בדקו אם העכבר המיועד מתאים לכם. ישנם דגמים שמתאימים למשתמשים ימניים או שמאליים, ומאפשרים להגדיר את הכפתורים בהתאם לצד הנבחר.

חזרה


מחיר ואחריות

מחירי עכברים חוטיים פשוטים מתחילים ב-17 שקל ועד מאות שקלים לעכברים משוכללים לגיימרים.
מחירי עכברים אלחוטיים מתחילים ב-90 שקל ועד 700 שקל לדגמים מתקדמים.

אחריות
אחריות ניתנת למספר חודשים לדגמים זולים מאד, ולרוב העכברים ניתנות שנה עד 3 שנות אחריות.

שורה תחתונה
1.    אופטי או לייזר? השני נחשב למדויק יותר, אך אם אתם לא גיימרים או גרפיקאים, רוב הסיכויים שלשיטת העקיבה של העכבר אין כלל משמעות עבורכם.
2.    עכבר חוטי: מאפשר חיבור אמין ומדויק למחשב, אינו צורך סוללות, במקרים רבים זול יותר.
3.    עכבר אלחוטי: מפנק ומשחרר את הסביבה מחוטים. בדרך כלל יקר יותר, ומצריך שימוש בסוללות, שאם לא תטענו בזמן, פשוט לא תוכלו לעבוד עם העכבר. דבר נוסף: מדובר באלחוט, לכן קיימת אפשרות של ניתוקים או הפרעות בחיבור.
4.    לפני רכישת עכבר, כדאי מאד לחוש אותו, לבדוק אם הוא מתאים בגודלו לממדי כף היד שלכם, והאם סידור הכפתורים ומספרם מתאים לכם.

חזרה


 

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪