איך קונים מסגרת דיגיטלית?


את אלבום התמונות של פעם מחליפה המסגרת הדיגיטלית, שתופסת פופולריות בבתים רבים, וגם מהווה מתנה מרשימה לסבא וסבתא. היא מאפשרת הצגת תמונות וסרטוני וידאו של החברים, המשפחה והטיול מבלי להשתמש במחשב. הניחו אותה על השולחן, תלו אותה על הקיר, ואם היא קטנה במיוחד חברו אותה למחזיק המפתחות ובכל מקרה, תיהנו ממה שאתם רואים

הצג – ממדיו ואיכותו

גודל הצג
אחד המרכיבים החשובים ביותר של המסגרת הדיגיטלית הוא צג ה-LCD, כי הוא למעשה משמש כמקור התצוגה של הקבצים, ואם הוא אינו איכותי או אינו עונה על הצפיות, הרי שהאכזבה מהמכשיר יכולה להיות גדולה. מסגרות דיגיטליות נמכרות במגוון צגים, הקטן ביותר ברוחב 1.5 אינצ' -  זו מסגרת תמונות קטנטנה שמתחברת למחזיק מפתחות, ובעידן בו למרביתנו ישנם טלפונים סלולריים המצוידים בצג גדול מזה, היא למעשה יותר גימיק מאשר מוצר רציני. מרבית הצרכנים מעדיפים לרכוש כיום צג שרוחבו 7 אינצ' - הוא מאפשר ליהנות מצפייה בתמונות, כולל תמונות מפורטות, והמחיר הופך לנוח מיום ליום. ישנם גם צגים שרוחבם גדול יותר, כשהענקי מכולם נכון לעכשיו עומד על 15 אינצ' - כרוחבו של צג המחשב שבו השתמשנו לפני כ-4 שנים לערך. בסופו של דבר, עדיף כמה שיותר גדול, אך המידה קשורה בהעדפה אישית, ובשיקול היכן למקם את המסגרת.

איכות הצג
איכות צג ה-LCD נובעת מהמפרט שלו. האיכות מורכבת ממספר מאפיינים, שלכל אחד מהם חשיבות: הרזולוציה, הניגודיות, הבהירות.

הרזולוציה
ככל שהצג מלא ביותר נקודות (פיקסלים), כך איכות התמונה תהייה טובה יותר. ככל שרוחבו של הצג עולה, נדרשת רזולוציה גדולה יותר.  ככל שרוחב הצג גדול יותר, כך נדרשת רזולוציה גבוהה יותר. לצגים שרוחבם 8 עד 10 אינצ', מומלצת רזולוציה של לפחות 480 על 800 פיקסלים, וכל המרבה הרי זה משובח.

הניגודיות
יחס הניגודיות הוא נתון נוסף שיש לשים אליו לב. הוא מסמל את היחס בין הנקודה השחורה ביותר שמוקרנת על הצג, לבין הנקודה הלבנה ביותר.יחס הניגודיות המומלץ למסגרת של 8 אינצ' ומעלה הוא 1:250 ויותר. ככל שהערך מימין לספרה 1 גדול יותר, הרי שרמת הניגודיות טובה יותר, וזה בהחלט בריא ומפנק את העיניים שלכם.

הבהירות
רמת בהירות גבוהה, משמעותה איכות טובה יותר של התמונה. אבל בעיקר, כיצד הצג מסוגל להתמודד עם תנאי תאורה חזקים ועדיין לספק תמונה ברורה. העדיפו צג שמציע בהירות של לפחות 250cd/m2.

זווית ופורמט צפייה
רצוי לרכוש מסגרת הכוללת צג שמאפשר זווית צפייה כמה שיותר רחבה מהצדדים מבלי לפגוע באיכות התצוגה; 120 מעלות ומעלה יהיה נתון אידאלי.
בדומה לתהליך שמתרחש בעולם הדיגיטלי, ישנם דגמים שנטשו את התמיכה בפורמט תמונה ביחס מסך של 3:2, ועברו ל-16:9. עם זאת, מרבית המסגרות הדיגיטליות בשוק, ובוודאי אלו הזולות או אלו הכוללות צגים קטנים יחסית, תומכות בפורמט קלסי של 4:3. אגב, מומלץ לבחור במסגרת דיגיטלית שתומכת בצפייה אופקית או אנכית, ומתאימה פורמט באופן אוטומטי כשמסובבים אותה, הודות לחיישן ייעודי.

יש גם OLED?
צגי OLED כבר משווקים בעולם, בעיקר בטלוויזיות משוכללות. אבל, מסתבר כי הטכנולוגיה החדשה נכנסה גם לענף המסגרות הדיגיטליות, ובעולם כבר החל שיווקם של דגמים שמצוידים בצג OLED. המחיר עדיין יקר מאד, אך אין סיבה שלקראת סוף 2010 לא נראה דגמים רבים יותר כאלה, וגם המחיר יירד בהתאם.

חזרה


אחסון הקבצים

שאלה שנשמעת שוב ושוב (בעיקר מפיהם של אנשים שאינם מביני עניין...) היא "כמה תמונות אפשר לאחסון במסגרת הדיגיטלית?" ובכן, התשובה יכולה להיות עשרות, מאות וגם אלפים, תלוי באיכות ונפח הקבצים, בנפח הזיכרון הפנימי ובכרטיס הזיכרון שבו עושים שימוש. רבות מהמסגרות הדיגיטליות כוללות זיכרון פנימי מובנה, בנפחים של עד 1GB. אבל, בדגמים הזולים, נפח הזיכרון הוא נמוך מאד (למשל, 16MB או 32MB בלבד), ומרביתו מנוצל ע"י מערכת ההפעלה הפנימית של המכשיר. זה ממש לא מספק, אם צילמתם תמונות או שאתם רוצים לצפות בקבצים שנפחם לפחות 4MB. לשם כך, מצוידות המסגרות בחריץ שמשמש כקורא כרטיסים, בדרך כלל בפורמטים פופולריים: SD, MMC , MS וכדומה. זה אומר שמומלץ לרכוש כרטיס זיכרון או להשתמש בכרטיס שהוצאתם מהמצלמה הדיגיטלית, ורצוי שנפחו של הכרטיס יהיה כמה שיותר גדול, למשל 2GB ומעלה: כיום מחירי הכרטיסים פשוט זולים. טיפ: בדקו לפני רכישה, שהמסגרת אכן תומכת בכרטיס הזיכרון שבו אתם עושים שימוש, ורצוי לרכוש דגם שתומך במגוון פורמטים שונים של כרטיסי זיכרון.

חזרה


תמיכה בקובצי מולטימדיה

כל המסגרות הדיגיטליות יודעות להציג תמונות בפורמטים המקובלים JPEG ו-BMP, ולעיתים גם GIF. אבל, זה ממש לא הכל. בשנים האחרונות הפכו המסגרות למרכזי מולטימדיה עשירים והודות לרמקולים מובנים הללו מאפשרים גם לשמוע מוזיקה – בעיקר בקובצי mp3 או WMA - ואפילו לצפות בסרטוני וידאו במגוון פורמטים כמו MPEG1, MPEG2 , MPEG4 ואפילו DivX הפופולרי. דגמים רבים מציעים חוויית מצגת שלמה בזכות היכולת להקרין תמונות ברצף, ובמקביל להשמיע קובצי מוזיקה נבחרים.

חזרה


נוחות בשימוש

תפעול
לא תמיד תפעול המסגרות אינטואיטיבי או פשוט. במרבית הדגמים, כפתורי השליטה נמצאים בדופן או בצידו האחורי של המכשיר, ומאפשרים דפדוף מעלה או מטה בין התפריטים, התיקיות או התמונות, וכפתור נוסף משמש ככפתור בחירה (כמו Enter במחשב). המיקום אינו נוח לשליטה, ואם יש שלט-רחוק, תמיד החיים נעשים קלים יותר – בעיקר אם המסגרת תלויה אחר-כבוד על הקיר. אגב, ישנם גם דגמים שמצוידים בצג-מגע, והשליטה פשוטה ומהירה. העדיפו דגם שמאפשר צפייה אוטומטית בהכנסה של כרטיס זיכרון או התקן זיכרון USB.

ממשק
בניגוד למערכות הפעלה מוכרות שבהם מצוידים מחשבים, מסגרות דיגיטליות מצוידות במערכות פנימיות ייחודיות, ולכן כל יצרן מציע ממשק משתמש שונה, העדיפו את המכשיר שמציע את התפעול הידידותי, המהיר והנוח מכולם. מסגרות דיגיטליות כוללות תפריט בשפות שונות, ולצערנו רק מספר מצומצם מאד של דגמים מציע עברית.
 

חשמל/סוללות?
דגמים רבים מאפשרים לחבר את המסגרת לחשמל. ישנם כאלו שמצוידים בסוללה פנימית נטענת, כך שאינם חייבים חיבור לחשמל, במידה והיא טעונה – ההעדפה תלויה בנוחות של המשתמש. אגב, אם סוללה, העדיפו דגם שמצויד בסוללת ליתיום-יון.

הצבת המסגרת
עוד בסעיף הנוחות, צורת ההצבה של המסגרת. אם אתם מעדיפים להציב אותה על השולחן או המזנון, בדקו שהיא מצוידת במתקן נוח לחיבור ושהמסגרת אכן יציבה, ואם אתם מעדיפים שהמסגרת תהייה תלויה על הקיר, בדקו שהיא אכן מאפשרת תלייה, ואם כן, בקלות ובפשטות הראויה. 

פונקציות מועילות
בנוסף לדפדוף וצפייה בתמונות, ניתן לרוב גם להתקרב או להתרחק ( Zoom In / Zoom Out ) מהתמונה עצמה, ולהריץ תמונות או קבצים בסדר מוגדר, ולהוסיף מעברים ואנימציה מדליקה. מרבית הדגמים מציעים ניהול ועריכת תמונות ברמה בסיסית: תיקון ויזואלי קל של התמונה, הקצאת שם או מספר, מחיקה וכו'. בנוסף, תוכלו למצוא בדגמים אחדים הדלקת וכיבוי המכשיר לפי טיימר, שעון מעורר, לוח-שנה, ושאר יישומים משרדיים או משפחתיים יכולים בהחלט להיות לעזר. לא לפיהם היינו ממליצים אם לרכוש דגם כזה או אחר, אך הם גם בהחלט לא מזיקים.
 

עץ או פרווה?
מכיוון שהמדובר במוצר שמוצג לראווה כמו תמונה, מסגרות רבות מציעות בחירה מבין סוגי מסגרות שונות, שנבדלות בגימור, בצבע או בטקסטורה. לצד פלסטיק צבוע סטנדרטי, ישנם מכשירים שמציעים מסגרת בגימור דמוי עץ, ואפילו בד או פרווה. וישנם דגמים שנמכרים עם מספר מסגרות בצבעים שנים, שמאפשרים למשתמש להחליף לפי מצב רוחו.

חזרה


תמיכה באביזרים וקישוריות

מרבית מהדגמים מציעים תמיכה ב-USB, כלומר תוכלו להכניס למסגרת לא רק כרטיסי זיכרון אלא גם כונן זיכרון USB. דגמים אחדים כוללים שקע mimiUSB שבאמצעותו תוכלו לחבר כבל למחשב הנייד או הנייח, ולהטעין את המסגרת, במידת הצורך.
דגמים הכוללים יכולות מולטימדיה עשירות מאובזרים לעיתים במספר חיבורים/שקעים שעשויים להועיל מאד למשתמש: חיבור AV שמאפשר לחבר את המסגרת הדיגיטלית לטלוויזיה ולצפות בסלון בגודל ענקי בקבצים.

ישנן מסגרות דיגיטליות שמציעות פינוק אמיתי: העברת קבצים ללא כבלים, באופן אלחוטי באמצעות טכנולוגיות Bluetooth או Wi-Fi. הראשונה מאפשרת העברה בטווח של מספר מטרים, למשל מהסלולרי או המחשב הנייד, והשנייה לא מוגבלת בטווח, כל עוד המדובר בתחומי הרשת האלחוטית. בסופו של דבר, מיעוט הדגמים שמציעים תמיכה אלחוטית מראה שהציבור עדיין לא מוכן לכך, למרות שמחירי מסגרות שמצוידות בקישוריות אלחוטית כבר אינם גבוהים במיוחד.

חזרה


מחיר ואחריות

מחירי מסגרות דיגיטליות מתחילים ב-60 שקל למסגרת זעירה במחזיק מפתחות (צג 1.5 אינצ') ועד 1,500 שקל למסגרת ענקית עם צג 15 אינצ'.

אחריות ניתנת בדרך כלל למשך שנה, ובדגמים בודדים שנתיים. ישנם בשוק גם דגמים שמציעים רק 3 חודשי אחריות - לא היינו ממליצים בכלל לרכוש מכשיר כזה גם אם הוא זול.

שורה תחתונה
1.    בחרו את המסגרת הדיגיטלית בהתאם לסוג התצוגה או ההתקנה: האם היא תוצב במחזיק המפתחות, על שולחן הכתיבה או על הקיר.
2.    במיוחד בדגמים הגדולים והיקרים יותר, שימו לב לאיכות הצג. האיכות נובעת בין השאר מנתוני רזולוציה, רמת ניגודיות, רמת בהירות.
3.    אין צורך בזיכרון פנימי גדול במיוחד: גם כך, עדיף לרכוש כרטיס זיכרון בנפח גדול.
4.    העדיפו מסגרת שתומכת בכמה שיותר פורמטים של כרטיסי זיכרון.
5.    בחרו מסגרת דיגיטלית שמציעה דפדוף נוח וקל בין התפריטים, ותפעול מהיר ואינטואיטיבי.
6.    שלט-רחוק הוא פינוק אך גם מקל מאד על השימוש, בייחוד אם המסגרת תלויה על הקיר.
7.    ישנן מסגרות שמציעות תמיכה אלחוטית – זו פונקציה חביבה, אך האם תעשו בה שימוש?

חזרה


 

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪