איך קונים כונן אחסון וגיבוי חיצוני?


אם התקני הזיכרון הניידים שלכם כבר לא מספיקים, אולי כדאי לרכוש כונן אחסון וגיבוי חיצוני. במחירים שרק ממשיכים לרדת, תוכלו לאחסן כמות אדירה של תמונות, סרטים, שירים ומסמכים, וגם לגבות בלחיצת כפתור את המחשב האישי או הנייד. אתר 'כמה' נותן כמה הסברים ודגשים בדרך להתאמת הכונן החיצוני האידאלי עבורכם

גודל פיזי

ישנם שני סוגים של כוננים חיצוניים, שנבדלים בגודלם הפיזי אך גם במכלולים שלהם;
כוננים חיצוניים 2.5 אינצ', וכוננים חיצוניים 3.5 אינצ'.

כונני 3.5 אינצ'
המידה מציינת את קוטר הכונן הקשיח באינצ'ים: כונני 3.5 אינצ' הם גדולים יותר, ומצוידים בכונן קשיח של מחשבים נייחים, וזה אומר ביצועים טובים ונפח אחסון גדול.  הם כוללים מעטפת גדולה וכבדה יותר(בדרך כלל כמה מאות גרמים, ועד 2 ק”ג), ובמקרים רבים גם ספק כוח חיצוני מגושם. מומלץ להשתמש בכוננים אלו ככונני גיבוי ואחסון קבועים, כלומר לשימוש ביתי או משרדי נייח. הם נמכרים בנפחי אחסון מקסימליים גדולים מאד של 4TB - (ארבע טרה בייט) כלומר 4,000GB.

כונני 2.5 אינצ'
כוננים אלו הם קטנים וקלים הרבה יותר (בערך 200 גרם), ועושים שימוש בכוננים קשיחים של מחשבים ניידים. הם מספקים ביצועים פחות טובים, ונפח אחסון קטן יותר מכונני 3.5 אינצ', אך מיועדים לשימושים ניידים: לחיבור למחשבים ניידים, למשל. הם קומפקטיים ומספקים ניידות נהדרת – ניתן לאחסנן בנרתיק ייעודי ולשאתם ביד או בפאוצ', והם גם אינם כוללים ספק כוח חיצוני ומקבלים את תצרוכת החשמל שלהם מהמחשב הנייד. בשל מזעור המכלולים, כוננים אלה נחשבים ליקרים יותר.  נמכרים בנפחי אחסון מקסימליים של 1TB - כלומר 1,000GB. למעשה, כונן חיצוני נייד שכזה, עשוי להחליף התקן זיכרון פלאש בנפח קטן בהרבה. אגב, ישנם בשוק גם מעט דגמים קומפקטיים במיוחד, שעושים שימוש בכונן בגודל 1.8 אינצ'.

חזרה


נפח הכונן

אחת השאלות הראשוניות שצריך לשאול כשמתכננים לרכוש כונן אחסון חיצוני היא, כמה? כלומר, לכמה נפח אחסון אנו זקוקים. בשוק נמכרים אינספור כוננים, במגוון עצום של נפחי אחסון, מ-40GB ועד 4TB (ארבע טרה בייט) כלומר 4,000GB. באופן כללי, ככל שנפח האחסון עולה, דווקא העלות לנפח GB יחיד יורדת, כך שבסופו של דבר, לעיתים יותר משתלם דווקא לרכוש מכשיר בנפח גדול. כך שההמלצה הכללית היא תמיד להעדיף כמה שיותר גדול...כמובן שכאן יש לכלול גם את הדרישות והצרכים שלכם. אם אתם צרכני מולטימדיה כבדים, ונהוגים לצרוך ולשמור סרטים, מוזיקה, תמונות או משחקים, העדיפו כונן בנפח אחסון גדול, לפחות 750GB ומעלה, ורצוי אפילו 1TB. כונן בנפח חצי טרה בייט (כלומר, 500GB) מסוגל לאחסן בערך 150 אלף תמונות, 100 אלף שירים, 600 סרטי וידאו בפורמט DivX או כ-100 סרטי באבחנה גבוהה (HD). כדאי גם לציין, שנפח האחסון בפועל קצת יותר קטן ממה שמוצהר. זה קשור לשיטת החישוב הבינארית, שנבדלת בין מגה בייטים לבין גיגה בייטים.

חזרה


מפרט טכני

מהירות הכונן
אחד הגורמים החשובים לביצועי הכונן, היא המהירות שבה מסתובב הכונן הקשיח. המהירות מצוינת בקצב סיבובים לדקה (סל"ד - RPM), וככל שהמהירות גדולה יותר, הרי שתוכלו להעביר קבצים גדולים במהירות ולבצע מטלות שונות בכונן עצמו ביעילות ובמהירות טובה יותר. כונני 3.5 אינצ' מהירים יותר, מספקים בדרך כלל 7,200RPM, ולעומתם כונני 2.5 אינצ' מסתפקים במקרים רבים ב-5,400RPM. אם אתם גיימרים או עורכי וידאו שעושים שימוש נרחב בכונן, העדיפו מהירות כמה שיותר גדולה. בעתיד הקרוב, נראה כוננים קשיחים חיצוניים שמהירותם אף מגיעה ל-10,000RPM אך מחיריהם צפויים להיות גבוהים.
אגב, ככל שמהירות הכונן עולה, ( וגם בהתאם לסוג החיבור ונתונים נוספים), כך גם עולה קצב העברת הנתונים מהמחשב לכונן וההיפך.

זיכרון מטמון
כל כונן כולל שבב זיכרון נדיף, שמאפשר לאחסן באופן זמני מאד מידע ולנצל אותו בשעת הצורך, בכדי לא לעקב את פעולת הכונן הקשיח בשעת עבודתו. ככל שכמות הזיכרון הזה גדולה יותר, ישנה השפעה לטובה על ביצועי הכונן. רצוי לרכוש כונן שמצויד בלפחות 8MB  של זיכרון ומעלה, ועדיף 16MB.

חזרה


סוג החיבור למחשב

סוג החיבור בין הכונן למחשב, עשוי אף הוא להשפיע על מהירות העברת הנתונים. חיבור USB 2.0 הוא הנפוץ ביותר, ומאפשר קצב העברת נתונים מצוין של 60MB לשנייה. שימו לב לא ליפול על כונן ישן, שכולל חיבור USB 1.0  שמציע קצב נמוך פי ארבעים.
חיבור FireWire אמנם מהיר לפחות כמו USB ולעיתים אף יותר, אך מאידך, לא פופולרי כמוהו, ויכול להיווצר מצב שאתם לא מצליחים למצוא מחשב שאליו תוכלו לחבר את הכונן החיצוני. ישנם מעט כוננים חיצוניים שעושים כיום שימוש בטכנולוגית External SATA - eSATA שהיא גרסה ייעודית של החיבור SATA שמקובל לחיבור כוננים קשיחים פנימיים בתוך במחשבים.

חזרה


גיבוי

אם אתם משתמשים בכונן החיצוני בעיקר לגיבוי, ראוי שתדעו, שישנם מספר דגמים שמבצעים גיבוי בפשטות ובידידותיות רבה. הללו כוללים בדרך כלל כפתור שמאפשר בלחיצה אחתת בלבד, לבצע גיבוי שלם של כל מה שהגדרתם מראש. במידת הצורך, ניתן לבצע גיבוי אוטומטי בכל לילה, למשל, בשעה שהוגדרה מראש. זה יעיל ומועיל, ומייתר את הצורך לזכור לגבות בכל יום באופן ידני. כונני גיבוי עושים שימוש בתוכנות גיבוי שמצורפות חינם יחד עם המכשיר. אגב, ישנן גם תוכנות לאחסון, ניהול ותחזוקת הכונן. בכל מקרה, דעו שתמיד תוכלו לרכוש או להוריד חינם תוכנות כאלו מהאינטרנט, בשלב מאוחר יותר.

חזרה


מחיר ואחריות

מחיר
מחירי כוננים קשיחים חיצוניים 3.5 אינצ' מתחילים ב-300 שקל לכונן בנפח 320GB ועד 2,500 שקל לכונן בנפח  4TB (ארבע טרה בייט) – 4,000GB.
מחירי כוננים קשיחים חיצוניים 2.5 אינצ' מתחילים ב-300 שקל לכונן בנפח 160GB ועד 1,000 שקל לכונן בנפח  1TB (אחד טרה בייט) – 1,000GB.

אחריות
משך האחריות הניתנת לכוננים חיצוניים היא שנה עד חמש שנים.

שורה תחתונה
1.    כוננים חיצוניים 3.5 אינצ' הם גדולים ומגושמים יותר, ומשמשים בעיקר לאחסון וגיבוי נייח ביתי או משרדי, בעוד כונני 2.5 אינצ' הם ניידים וקומפקטיים, ומשמשים לאחסון נייד.
2.    כונני 3.5 אינצ' זולים יותר באופן יחסי מכונני2.5 אינצ', אך הם מספקים נפח אחסון מרבי גבוה הרבה יותר.
3.    התאימו את נפח הכונן החיצוני לצרכים שלכם. משתמשי מולטימדיה כבדים צריכים לחשוב על נפח של לפחות 750GB ויותר.
4.    גם לביצועים יש משמעות, והם נובעים בין השאר ממהירות הסיבוב של הדיסק. העדיפו כונן קשיח שמסתובב במהירות כמה שיותר גבוהה, ובמיוחד אם אתם גיימרים או עורכי וידאו שעושים בכונן שימוש נרחב.
5.    רכשו כונן  שכולל לפחות 8MB של זיכרון נדיף, ועדיף יותר. גם זה מרכיב שעשוי לשפר את ביצועי הכונן.

חזרה


 

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪