איך קונים אוזניות


שמות ודגמים רבים של אוזניות מוצעים למכירה היום כמעט בכל קרן רחוב. לעתים בליל המידע לגבי אוזניות מסוימות יכול להקשות עלינו להגיע להחלטה נכונה בכל הקשור להצטיידות באוזניות שבאמת מתאימות לנו. לכן חשוב להכיר נתונים, מושגים ואלמנטים שמבהירים את התמונה לגבי סוגי האוזניות של היום, היכולות שלהן, והאיכויות שמותגים טובים יכולים להציע.

סוגי אוזניות

נדגיש כי לגבי סוגי האוזניות, מדובר קודם כל על צורתן החיצונית מאחר והיא משפיעה על ההתאמה שלהן לכל משתמש ועל הפקת המוסיקה בכל הקשור לעוצמה, דיוק וכיו'.

אוזניות קשת – מדובר על קשת אחת שמוצמדת לאוזן. יש אוזניות קשת בסגנון over-ear שמכסות את האוזן כולה, ויש דגמי on ear שרק נצמדות לאוזן.

אוזניות כפתור – אלו זוג רמקולים במידות צנועות מאוד שניתן להכניסם ישירות לאוזן. שמן הנוסף הוא אוזניות In-ear, והן מציגות גם סיליקון זעיר שמתמקם בין האוזן לאוזניות.

אוזניות 'מאחורי צוואר' – כאן מדובר על רצועה שמתמקמת על העורף כשאליה מצורפים רמקולים לאוזניים. יצרנים מסוימים מציגים אוזניות כאלה כאוזניות קשת עורפיות. 

חזרה


חומרה וחומרים

לחומרה האלקטרונית ולחומרי הייצור יש חלק חשוב באיכות האוזניות וביכולת שלהן לשרת אותנו בהנאה גדולה למשך זמן רב.

רמקולים
ייצור הרמקולים משלב היום חומרים מתקדמים יותר כמו מגנטי ניאודימיום לשמע איכותי יותר. הדבר אומר שלא צריך להתייחס רק לקוטר הרמקול אלא גם לחומרי הייצור שלו.

בידוד רעשים
ג'ל לאוזניים לגבי אוזניות כפתור, וכריות נוחות לגבי אוזניות קשת, יאפשרו ליהנות גם מבידוד רעשים כדי ליהנות נטו מהמוסיקה. בדגמים מסוים קיימת מערכת אקטיבית לסינון רעשים באמצעות הסוללה, וכדאי לקחת גם אפשרות זו בחשבון.

מיקרופון ושליטה
בין אם המיקרופון ממוקם על הכבל של אוזניות חוטיות ובין אם הוא חלק מהגוף של אוזניות אלחוטיות, חשוב לבדוק שהוא מנטרל רעשי הד ואף מאפשר שליטה על הווליום (באמצעות גלגלת שמותקנת עליו). בדגמים מסוימים ניתן לראות כיצד מיקרופון מובנה גם מסייע בניהול השיחה וגם תורם להפחתת רעשי רקע שונים.

כריות
כריות לאוזניים שמצטיינות בעדינות וברכות שלהן תורמות לזמן שימוש ממושך (בין אם בשיחה ובין אם בהאזנה למוסיקה) ללא כל תחושת אי נוחות.

נרתיק
קיומו של נרתיק בערכת המכירה של אוזניות מסוימות הוא דבר שיכול לעזור לנשיאה של האוזניות ממקום למקום ולשמירה עליהן כשהן לא בשימוש.

קיפול
אוזניות שניתן לקפל אותן כדי לאחסנן או כדי לקחת אותן בנרתיק הנשיאה נחשבות לכאלה שהנדסת האנוש שלהן גבוהה יותר. 

חזרה


איכות צליל

מגוון רחב של אלמנטים מביא בסופו של דבר לאיכות הצליל שאותו אנו שומעים.

הספק
ההספק נמדד במילי-וואטים (mW), כשככל שמדובר בהספק גבוה יותר, כך יהיו עוצמת הצליל והאיכות של השמע מכובדים יותר.

התנגדות
ההתנגדות נמדדת באוהמים, וחשוב לדעת שככל שהיא גדולה יותר כך האוזניות צורכות יותר זרם.

תחום תדרים
זהו נתון חשוב מאוד שמדגיש עד כמה לא צריך להתייחס למספרים מפוצצים שמציג דגם אוזניות כלשהו. הכוונה היא שאוזן האדם מסוגלת לשמוע רק בין טווח התדרים 20Hz-20KHz ולכן שום נתון אחר לא אמור לעניין אותנו.

רגישות
הרגישות נמדדת בדיצבל למיליוואט (db/mW). כשמדובר על דגם שבו נתון זה גבוה (100 ומעלה למשל), הרמקולים יוכלו לספק סאונד בעוצמה גבוהה יותר.

דרייבר
זהו אלמנט בתוך הרמקול שאחראי להפקת הצליל. הוא נמדד במ"מ, ועדיף שיהיה כמה שיותר גדול בקוטרו. היום אוזניות עם רמקולים בקוטר של 40-50 מ"מ נחשבות למצוינות. יש לשים לב לעובדה שמדובר על אוזניות גדולות ולא על קומפקטיות (שבאופן טבעי לא מסוגלות להציג קטרים כאלו אלא של מילימטרים בודדים בלבד).

חזרה


אוזניות חוטיות

נתמקד לרגע באוזניות שיש להן חוט כדי להבין מה בדיוק צריך לבדוק לגביהן לפני הרכישה.

הכבל
סוג - סוג הכבל הוא חשוב מאחר והיום כבר יש דגמים איכותיים שבהם משולב כבל נחושת נטול חמצן (OFC) המשפר משמעותית את המוליכות.

מבנה - כבל שטוח ימנע קשרים וסיבוכים מיותרים. כך גם אפשר יהיה לשמור על חיי המוצר למשך זמן רב.

אפשרויות ניתוק - יש דגמים בהם הכבל נתיק ולכן אפשר להחליפו בקלות בחדש ולהמשיך לנצל את האוזניות בצורה ממצה לחלוטין.

אורך - לכל אחד מאתנו יש את הגובה שלו, את מבנה גופו ואת ההעדפות האישיות שלו, ולכן חשוב לבדוק את אורכו של הכבל. טווחי האורך נעים היום בין 1-1.5 מטר לכבל רגיל ובין 3-3.5 לכבל ארוך.

החיבור
ברוב הדגמים שי חיבור 3.5 מ"מ כדי להתחבר לאמצעי המדיה המוכרים שיש כמעט לכולנו. דגמים מקצועיים וייעודיים יותר יציגו חיבור או מתאם של 6.5 מ"מ. כך או כך, חשוב לשים לב גם לאיכות החיבור, כשהכוונה היא לציפוי מוזהב שלו כדי להזרים מידע בצורה איכותית יותר וכדי להגדיל את ההגנה עליו מפני חלודה.

חזרה


אוזניות אלחוטיות

אוזניות אלה מציגות אפיון אחר של שימוש. זאת מאחר ומדובר ברעיון שונה ומתקדם יותר מאשר אוזניות עם חוט.

חיי סוללה
ככל שהסוללה חזקה יותר, כך יהיה זמן השימוש רב יותר. המידות נמדדות במילי אמפר (mA).

זמן טעינה
כשעתיים של טעינה הן זמן מספק בהחלט עבור רובנו. יש דגמים שבהם זמן הטעינה ממושך יותר, ובעולם התזזיתי של היום הדבר יכול להוות חיסרון מסוים.

סטריאו
תקן A2DP מאפשר הנאה מצליל סטריאופוני מעולה אם הוא קיים בדגם מסוים.

נטרול רעשים
DSP הוא מעבד אות דיגיטלי שמשפר מאוד את הסאונד בזכות כך שהוא מנטרל את רעשי הרקע, את רעשי הרוח ועוד רעשי סביבה שונים.

טווח פעולה וקליטה
אוזניות אלחוטיות פעולות בטכנולוגיית בלוטות' שלה גרסאות שונות וטווחי קליטה שונים. טווח הקליטה Class 1 יקלוט וישדר עד 100 מטרים, ו-Class 2 עד 10 מטרים (כשזהו ה-Class הנפוץ יותר). גרסת בלוטות' מצוינת באות V עם מספר מימינה. מספר גבוה יותר יציג גרסא טובה יותר בכל הקשור להצפנה, צריכת זרם ומהירות שידור.

זיווג
אוזנית שיתמכו בחיבור קל ביניהן לטלפון החכם (וימנעו צורך בחיבור בכל פעם מחדש בעתיד) יציגו נוחות רבה ואף יקלו מאוד על מי שמשתמש ביותר מטלפון אחד.

שליטה אלחוטית
תקן AVRCP קיים בדגמים חדישים יותר ומאפשר שליטה באמצעות הבלוטות' על רצועות השירים, על הווליום, על סמארטפונים, על נגנים ועל תוכנות מחשב.

חזרה


אוזניות ספורט

אוזניות אלה הן קטגוריה בפני עצמה מאחר ומדובר על שימוש מאתגר ותובעני יותר בהן.

משקל
גם אם מדובר על הבדלי גרמים בלבד, הרי שריצות ארוכות ואתגרים ספורטיביים אחרים יהיו קלים ונוחים יותר בזכות משקל כמה שיותר נמוך של האוזניות.

אפשרויות שליטה
דגמים שמאפשרים ניהול שיחה ו/או העברת שירים כשהטלפון נשאר בכיס בזמן ריצה או אימון אחר, נחשבים לעדיפים יותר בעיני לא מעט ספורטאים.

ניידות
כאן מבנה האוזניות בא לידי ביטוי בצורה רצינית. כלומר, אוזניות מאחורי צוואר שכוללות רצועה איכותית או אוזניות כפתור שנצמדות לחלוטין לפנים האוזן, מאפשרות יציבות בניידות בלי כל חשש מתנועות חדות וכד'.

עמידות
פעילות ספורטיבית יוצרת זיעה , ואם היא נעשית בשטחים מסוימים היא אף מלכלכת. גם על מזג אוויר קיצוני בזמן הספורט יש לחשוב, ולכן אוזניות שבאמת נבדקו בפועל ע"י ספורטאים (ואפילו ע"י חיילים לוחמים) יכולות להעיד שהן עמידות בצורה מרשימה מאוד. נתונים לגבי בדיקות כאלה מתפרסמים בהתאם לדגמים מסוימים שנחשבים לאיכותיים מאוד.

אטימה
דגמים בעלי פקקי סיליקון מציגים הצמדה מוחלטת לאוזן מבלי שהמשתמש יסבול מהצקה או כאב. כך אפשר להאזין למוסיקה ללא איבוד של צלילים וללא סבל מיותר או הפרעות.

ניקיון
יש אוזניות שניתן לשטוף אותן במים מתחת לברז ללא כל חשש. זהו יתרון עצום אחרי כל פעילות ספורטיבית מאומצת ומלכלכת.

טכנולוגיה ייעודית
מאחר ואנו מדברים על אוזניות ספורט, הרי שיש דגמים שמגיעים עם אפליקציית ספורט חינמית שמציגה נתונים לגבי האימון.

חזרה


מחירים ואחריות

כל אחד מאתנו יכול לראות כמה אוזניות מחכות לו בכל חנות (מוחשית או וירטואלית), ולכן זה ברור שאפשר למצוא אוזניות בכמה עשרות שקלים ואפשר למצוא דגמים שעלותם גם כאלפיים ש"ח. כך או כך, האחריות היא בד"כ למשך שנה או שנתיים. ברור שלגבי דגם משוכלל ויקר יותר חשוב לקבל אחריות כמה שיותר ארוכה.

חזרה


שורה תחתונה

1. בדקו את הצרכים שלכם והחליטו לגבי צורתן החיצונית של האוזניות הבאות שלכם.
2. כשאתם עושים השוואת מחירים עשו זאת בין מותגים זהים או בין אוזניות בעלות נתונים דומים.
3. חפשו כמה שיותר מידע מפורט לגבי כל דגם (אם אתם מכוונים לדגמים איכותיים ורציניים).
4. הסתמכו על חנות שמתמחה בשיווק אוזניות מאחר ולא תמיד מדובר במוצר פשוט ושולי.
5. הקפידו לחפש דגם שמשלב נכונה בין חומרה איכותית ובין טכנולוגיה מתקדמת.

הכתבה באדיבות אתר No Risk

חזרה


 

מוצרי היום

מדפסת לייזר Brother HL-5440D
מדפסת לייזר Brother HL-5440D
החל מ- 998 ₪
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
שולחן טניס לשימוש חוץ Vo2 162OUT
החל מ- 2,298 ₪
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
מכסחת דשא רוטרית BOSCH דגם ROTAK 34
החל מ- 990 ₪

מבצעים חמים

פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
פנס תאורת חירום לד Monster 8951 מונסטר
החל מ- 148 ₪
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
מזרן ויסקו מפנק ללא קפיצים
החל מ- ₪